Hava Durumu

Kişiselleştirme

Yazının Giriş Tarihi: 20.09.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.09.2023 15:36

Ara ara düşünce hatalarını anlatmaya çalışırım. Daha yeni duyacaklar için biraz açmamda fayda var. Düşünce hataları zihnimizin bize yaptığı oyunlar gibi düşünebiliriz. Bilişsel çarpıtma diye de geçiyor. Fakat daha anlaşılır olması adına düşünce hatası demeye devam edeceğim.

12-13 civarında düşünce hatasından bahsedilir. Ve bizlerin bu hataları yapmamızın sebebi hem mizacımız hem de hayat boyu deneyimlediklerimiz..bizler kısa yollar bulmaya çalışırız kendimize. O yüzden belli olaylar karşısında belli bir şekilde düşünmeye de meyilli oluruz. Fakat maalesef çoğu zaman bu peşin hüküm hayatımızı işlevsiz hale getirebilir.

Evet bir çok düşünce hatası vardır. Fakat ben bugün özellikle -kişiselleştirme- düşünce hatasından bahsetmek istiyorum.

Kişiselleştirme, yaşanan bir olayın tüm sorumluluğunu üzerimize almak anlamına gelir. Mesela deriz ki: “0 ben suçluyum. Sadece benden kaynaklanıyor. Benim yüzümden başımıza bunlar geldi.” Gibi gibi kişiselleştirme cümlelerini çoğaltabiliriz.

Fakat bu noktada dikkat etmemiz gereken şey hiçbir zaman 0 sorumluluğun bizde olmaması kısmı. E nasıl bazen tüm suçlu ben oluyorum diyebilirsiniz. O zaman sizden şunu yapmanızı istiyorum. Bir daire çizin ve yan tarafına olayın gerçekleşmesinde etken olan diğer sebepleri yazın. Küçük ya da büyük hiç fark etmez. Bütün sebepler yazılı olsun. Sonrasında her birine yüz üzerinden puan vermeye çalışın. Bakalım size % kaç pay düşecek?

Ve kendinize söz verin. Deyin ki: “yalnızca kendi üzerime düşen kısım kadar üzüleceğim kaygılanacağım. Herkesin üzerine düşen kısmı da onlara vereceğim. Böylelikle kendi üzerime düşen sorumlulukları gerçekleştirmek daha kolay olacak.

 

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.