Hava Durumu

Mecazen Balon

Yazının Giriş Tarihi: 28.09.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.09.2023 16:54

Hafta ortasından mutlu haftalar dileyerek başlayalım yazıya. Mutluluğun yanına bir de soru ekleyelim. Değişim düzeltmek midir? Her değişimin sonucu iyi olur mu?

Bu dönemde eğitimde sık sık bahsi geçen konulara değinmek istiyorum. Bunların başında elbette mülakat geliyor. Birçok öğretmenimizin serzenişi dört yıl okuyor, staj yapıyor, sınava giriyor birde üstüne mülakata giriyoruz. Olacak iş mi? Olacak iş olabilir belki. Nerede olacağına karar verirsek. Niyetimiz şuradakini buraya koymak olmadan tabii.

Kıyaslamalardan birine bakalım. Polis olmak için mülakat gerekiyor. Öğretmen mülakatına haklı gerekçe olarak gösterilen durumlardan biriydi. Evet, doğru polis olmak için mülakat gerekiyor ama okula gitmeden önce. Şayet mülakatta başarısız olursanız yolun başında vazgeçip yönünüzü başka tarafa çevirebiliyorsunuz. Bu durumda gelelim bizim mülakata. Okul bitti, sınavda gereken puan alındı. O da ne? Mülakatta kırmızı kart ile saha dışına. Ne oldu bizim topu ağlara ulaştırmış dört senelik asistlere, ardından KPSS ile kaldırdığımız ya da öyle sandığımız kupaya? Söyleyeyim tüm hayat auta. Bu duruma gelmeden mülakatı en başına koysak. Henüz yeni tercih edilmişken öğretmenlik baksak. Bu insan öğretmen olmak için uygun şartları taşıyor mu, yapabilir mi? Mesleğe uygun kriterler koysak ardından uygun olmayanlar için bir alternatif sunsak. Mesleğin gerektirdiği dersleri, mesleğin gerekliliklerini yerine getirebilen kişilerce verilmesini sağlasak. Staj süresini, gözlemi süreyle kısıtlamasak, senelere yaysak. İstek kipiyle kuracağım cümlelerin arkası kesilmez benim. Konu masanın sivri köşesi ben ise bir serçe parmağıyım.

Sahi ben serçe parmağıyken birde başparmaklar var. Masanın sivri köşesinden kurtulmuş ve kurtulmaya devam edecek olanlar. Onlar mülakatları kusursuz geçecek, masadaki hiçbir pürüze denk gelmeyecek olanlar. Burada da masayı yapan ustayı tebrik etmek gerekir.

Uzun lafın kısasına gelecek olursak. Öncesinde yazıyı balonlar üzerinden yazmayı planlamıştım. Arkadaşımla balonlardan konuşurken bana şunu söyledi;                         ‘’ Beklentilerin yüksek olduğu, yeteneklerin veya potansiyelin olağandan çok daha fazla zannedildiği ancak bir türlü beklenen performansı gösteremeyen kişiler için kullanılan mecazdır.’’

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.