Hava Durumu

Affetmek (1)

Yazının Giriş Tarihi: 13.05.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.05.2023 17:42

Yaşadığımız deneyimler sonucu temasta bulunduğumuz kişilere karşı kalbimizin bir yerinde ona özel dosya gibi bir duygu saklarız. Her hatırladığımızda duygunun bize yansıttığı düşünceyle  ya gülümseriz yada sinirleniriz. Gülümsediğimiz durumlarda sorun yok. Hatta her hatırladığımızda o an'ı tekrar yaşamak isteriz. Asıl meselemiz olumsuz deneyim sonucu yaşadığımız affedemediğimiz tarafımız. Hatırlamak anmak istemeyiz.

Olumsuz deneyimin yaşattığı o duyguları taşımakta güçlük çekeriz. Bazen düşünmek bile ağır gelir.Kendimizi suçlu,utanmış, üzgün şekilde buluveririz. Hatta bazen öfkemiz ağır basıp  intikam almak isteriz.

Bu duygular ömrümüz boyunca bizimle mi olmalı. Her konuşup hatırladığımızda aynı hararetiyle aynı hissedilişte mi olmalı.

Kalbimizi yaralayan o yer hiç soğumadan öylece kalmalı mı?

Sosyal varlıklarız ve her an birbirimizle iletişimdeyiz. İnsanlarla ilişkilerimizde kırılıyoruz ama bir yandan da insanlarla iletişim kurarak iyileşiyoruz. Aslında düşe  kalka her deneyimden olgunlaşarak çıkıyoruz. Bazen olgunlaşma hemen olmuyor. Oradaki öğretiyi sindirip yapılanı kabule geçtiğimizde o konuyla ilgili kendimizi yeniden yapılandırmış oluyoruz. Buradaki affediş aslında kendimizi nefretin kafesinden kurtarıp yerini hoş görmeyecömertliğe bıraktığını söyleyebiliriz.

Affetmenin kelime anlamı bağışlamak anlamına gelir, psikolojide ise içimizdeki taşıdığımız duygunun artık hafiflemesidir. O yüzden geçmişte yaşanılanları unutmak değil hatırlamak bizi iyileştirir. Hatırlayıp karşımızdaki insana intikam hissini öfkeyi kırgınlığımızı tekrar bir gözden geçirmek. Bu duyguları dönüştürebilmek. Buradaki dikkat etmemiz gereken en önemli şey hazır olma hali. Kişiye ve olaylara göre değişkenlik gösteren bir durum. Kendimizle yüzleşmeye hazır olduğumuzda çok daha iyi sonuçlar aldığımızı söyleyebiliriz.

Yaşadığımız olayı geniş açıdan değerlendirip kendimize dürüst olursak eğer daha kolay iyileşiriz . Bu demek değildir ki karşımızdaki haklı. Bu olay yaşanırken kendi  zaaflarımızı dabulmak. Çok çabuk mu güvendim. Sevilmek mi istedim. Onaylanmak mı istedim.İfade ederken neyi aşırıya kaçırdım yada isteğimi belirtmedim.

Sen ben gördüğümüz bütün insanlar kırılıyor üzülüyor güvenleri sarsılacak olaylar yaşıyor. Bazen en yakın temasta bulunduğumuz kişilerden geliyor. Biraz geçmişe gidip bu gibi durumlar karşısında  ne tepki verirdin nasıl affederdin. İlk affettiğin kişi kim? Bunların üzerinde biraz yoğunlaş bugün. Şimdi nasıl affediyorsun koşullara mı bağlı, daha mı zor?   Duygularına bak. Nedir kabulde olmadığın.Dışarıdan bir izleyici olarak bakmayı dene bugün kendine. Seninle beraber gelen duygularını gözden geçirip biraz arındır, bahar temizliğine kalbinden başla.

Kolaylıkla sevgiyle olsun her an’ın.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.