Hava Durumu

Yetersizliği deneyimlemek

Yazının Giriş Tarihi: 02.08.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.08.2023 10:53

Bugün size kendini yetersiz hisseden iki kişiden bahsedeceğim. Bu iki kişiden biri yetersizlik hissi ile baş edemeyip hayatı yaşamaktan onu tecrübe etmekten geri durur. Zaten yetersizim deyip bir kenarda durur. Yine yetersizlik duyguları olan diğer kişi bu duygularına rağmen hayatı tecrübe etmekten yeni insanlar tanımaktan vazgeçmez. Bu durum bazı günler yoğun depresif belirtiler göstermesine sebep olur. Fakat o diğer gün bu yetersizlik duygularını yine çantasına koyar ve yola çıkar. O gün de yeni insanlar tanır ve yeni tecrübeler edinir. Fakat şunu da eklemek gerek ki bilinçli farkındalıkla hayatı deneyimliyordur

Bu ikinci kişi bir zaman sonra şunları fark etmeye başlar bazı işler konusunda diğer insanlardan daha başarılıdır bazı işler konusunda da diğer insanlar ondan daha başarılıdır. Yani bazı işlerde yeterli bazı işlerde de yetersiz kalabilmektedir. Aynı şekilde diğer insanların da bazı işlerde yeterli bazı işlerde yetersiz olduğunu fark eder. Bu yaşadıkları bu hisleri yalnızca kendine özgü değildir.

Bu ikinci kişi hayatı deneyimleye deneyimleye yetersiz kaldığı alanları kendini suçlamadan utanmadan fark eder. Bunun yanında çok başarılı olduğu gerçekten yeterli olduğu alanları da görmeye başlar. İlk kişi ise yaşamaktan kaçtığı için yetersizlikle ilgili düşüncelerinin ne kadar doğru olduğunu her gün kendine kanıtlar. yeterli olduğu alanlar konusunda kör yetersiz kaldığı alanlar konusunda da kendini suçlamaya meyleder.

Bir de kendilerini değersiz hisseden iki kişiden bahsedelim. Bu iki kişiden ilki değersizlik hislerinden dolayı insanlardan uzak durmaya çalışır. Onlarla çok fazla iletişime geçmez. Zaten beni önemsemiyorlar zaten bana değer vermiyorlar ben şöyle böyle bir insanım diyerek o duygularının içinde yoğrulur. İkinci kişi de bu değersizlik hislerini rağmen insanlarla iletişim kurmaya onlarla vakit geçirmeye devam eder. Ama unutmadan ekleyelim farkındalıklı bir şekilde yapar bunu. Bir gözlemci gibi düşünebilirsiniz. Kendini hayatını yaşadıklarını gözlemler o sırada. Ve fark eder ki evet bazı insanlar ona değer vermiyordur. Ama bazı insanlar gerçekten değer veriyorlardır. Değer vermeyen insanların da değer veren insanların da sebepleri hep birbirinden farklıdır. Ve ne fark eder ki o da bazı insanlara çok değer veriyordur bazı insanları da hiç önemsemiyordur. Bunun sebebi de farklılıklar gösteriyordur. İlk kişinin değersizlik duyguları her geçen gün artıyordur. İkinci kişi ise yine ara ara yaşadığı yoğun depresif belirtiler olsa da artık ben değersizim demekten vazgeçmiş bazı insanların değer vermediğini bazı insanların değer verdiğini yine aynı şekilde onunda bazı insanlara değer vermediğini bazı insanlara da değer verdiğini fark etmiştir.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.