Hava Durumu

Uzmanın hata yapma lüksü

Yazının Giriş Tarihi: 03.05.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.05.2023 16:38

Biz insanlar hayatta kararlar alırken bazı kısa yollara başvururuz. Bu durum bazen işe yarardır hatta belki çoğu zaman işimize yarar diyebiliriz. Çünkü gün içinde birçok karar almamız gerekiyordur. En basit ekmeği nereden alacağımızdan, aklımızdaki soruları kime soracağımıza kadar... Düşünün bir dolu karar...

Karar verirken kullandığımız çok fazla kısa yol vardır fakat bunlardan biri de: “Uzman söylüyorsa doğrudur."Düşüncesidir.

Maalesef bu kısa yolun başımıza çok fazla iş açtığını düşünüyorum. Bu düşünceyi biraz daha genişleterek aktarmaya çalışacağım. Çoğumuz, herhangi bir konuda uzman olan birilerini dinlerken yanlış yapmayacağı, doğru söyleyeceği ön kabulünü taşıyoruz. O yüzden bütün benliğimizle dinlemeye başlıyoruz onu. Bu hatayı özellikle psikoloji alanında uzman olarak gördüğümüz insanları dinlerken yaptığımızı fark ediyorum. Peki, neden “hata” olarak yorumluyorum bu durumu.

Uzman olarak gördüğümüz kişi gerçek anlamda uzman olmayabilir.     

Uzman, uzmandır ama farklı amaçlarla kitlesini yönlendirmek için yanlış bilgiler veriyor olabilir.     

Uzman konuşurken her zaman bilimsel veriler ışığında konuşmayabilir, söyledikleri tamamen kişisel yorumu da olabilir.     

Uzman, uzman kimliğiyle konuşmuyor olabilir o sırada.     

Uzmanın çok insani bir durum olarak hata yapma ihtimali vardır.

Bunun gibi bir dolu sebep gösterebiliriz. Fakat bunlardan benim için en önemli olan kısmı son maddede söylediğim hata yapma ihtimalinin de olduğu. Çünkü eğer uzmanın her söylediğini doğru kabul edersek uzmana şöyle bir şey söylemiş oluyoruz:“Senin her söylediğin ama her söylediğin doğru, bilimsel, gerçek olmalıdır.” Bu durum uzman için de büyük bir yüktür. Bu şekilde uzmanın elinden insan olma ve insan olarak hata yapma lüksünü almış oluruz.
O yüzden lütfen şunu bilelim. Uzmanın her söylediği doğru geçerli ve bilimsel değildir. Ve hakeza her uzmanın söylediği de doğru geçerli ve bilimsel değildir.

Olmak zorunda da değildir. Biz en iyisi beynimizi kısa süreliğine de olsa kiraya vermeyelim.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.