Hava Durumu

Sınırlar üzerine

Yazının Giriş Tarihi: 09.08.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.08.2023 16:31

"Başkaları üzerinde limitler belirlemek…

Sınırlar hakkında en çok duyduğumuz şey budur. Aslında başkaları üzerinde limitler belirlemek ifadesi yanlış bir ifadedir. Böyle bir şeyi yapamayız.

Yapabileceğimiz şey, zayıf davranışlar sergileyen kişilere maruz kalmamızı engelleyecek limitler belirlemektir. Çünkü biz bu kişileri değiştiremeyiz. Veya onları doğru davranışlar sergilemeye zorlayamayız.”

Bu cümleler “Sınırlar” kitabında yazıyor. Bugün bu cümleler üzerinde durmak istiyorum. Terapiye gelen danışanlarımdan bazıları ulaşmak istediğimiz/ulaşmamız gereken “hedefler”belirlerken başkalarının değişimleri üzerinden hedef belirliyorlar.

“Eşim değişmeli!”

“Annem şöyle konuşmasa problem kalmayacak!” gibi gibi..

Fakat maalesef bu hedefler ulaşılabilir hedefler değil. Başkalarını değiştirmeye gücümüz yetmez. Değişimden sorumlu olduğumuz kişi kendimiziz. Sürekli olarak başkalarını değiştirmeye çalışmak ve bu değişimin gerçekleşmediğini fark etmek bize hayal kırıklığı ve öfke getirecektir. Yönümüzü kendimize çevirdiğimizde daha ulaşılabilir hedefler koymaya başlarız. Ve o hedeflere ulaşırız da. O yüzden başkaları üzerinde limitler belirlemek yerine bize zarar veren davranışlara sözlere maruz kalmamızı engelleyecek sınırlar geliştirmemiz elzem. Bu sınır da duvar gibi bir sınır değil. Süzgeç gibi düşünebiliriz. Ya da kapısı olan bir duvara da benzetebiliriz. Gerekenleri ve bize zarar vermeyen eylemleri sözleri içeri alabilir tersi bir durumda kapıyı bir süreliğine kapatabiliriz.

Sınır kavramı hepimizin huzurlu bir hayat geçirmemiz için ayrıntısıyla öğrenmemiz gereken bir kavram. O yüzden ara ara sınır konusunu ele almaya çalışacağım.

Haddini de hakkını da bilen insan olmak duasıyla…

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.