Hava Durumu

Kaygıyı yönetmenin bir yolu: Kaygıdan pişman olmak

Yazının Giriş Tarihi: 10.05.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.05.2023 12:13

Hayat belki de hiçbir zaman yaşamayacağımız şeylerden kaygı duyarak geçiyor. Bunu sık sık dile getirmeye çalışıyorum. Biliyorsunuz.

Bu döngüyü fark ettiğimizde döngüyü tersine çevirmemiz daha da kolay hale geliyor. Bu döngüyü tersine çevirmenin birçok yolu vardır.Bir yolunun da yaşadığımız kaygılardan pişman olmak olduğunu düşünüyorum. Kaygıdan pişman olmak… Ne demek bu?

Mesela:“Eyvah kesin kötü bir şey olacak düşüncesiyle gece gündüz uyumuyoruz. Ki böyle bir durumla çoğumuz karşılaşmışızdır. Yemeden içmeden kesiliyoruz. Enerjimiz kalmıyor. Kısacası aslında depresif belirtiler göstermeye başlıyoruz.Sonra ne oluyor? O kaygılandığımız ve kafamızda bir dolu senaryo kurduğumuz o an geliyor ve bir bakıyoruz aslında hiç de kaygılanacak ve korkulacak bir durum yokmuş. Ya da şöyle de olabiliyor. Gerçekten kaygılandığımız o durum ortaya çıkıyor. Ama öncesinde baş edemem diye korktuğumuz o durum bir anda baş edilebilir hale geliyor. Ve gerçekten de baş edebiliyoruz.

Yaşadığımız bu durumdan ders çıkarıyor olmak kaygımızı yönetmenin yollarından biri aslında. Nasıl ders çıkarabiliriz?

Bence pişman olarak...

Düşünün şimdi... Bu şekilde bana kaygı veren senaryolar çizdim zihnimde. Ve 1 hafta boyunca karın ağrısı çektim, midem bulandı, uyumadım, zayıfladım neden? Çünkü şu an yaşadığım bu durumla ilgili senaryolar dönüp durdu kafamda. E ne oldu şimdi? Hiç bir şey...

“1 haftam ziyan oldu” pişmanlığı olmalı bu. Ki bir daha kaygılandığımda boşuma kaybedeceğim o bir haftayı henüz kaybetmemişken kazanmanın yollarını arayabileyim.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.