Hava Durumu

Önce devlet

Yazının Giriş Tarihi: 10.10.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.10.2023 15:15

Söz büyük sözü söyleyen de; koskocaman cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman. Devleti ve nefesi enfes bir şekilde özetlemiş;

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”

Devlet her zaman muteber bir şey, şimdi de öyle ama hangi devlet? Devlet bildiğimiz devlet mi yoksa saadet mi sıhhat mi?

Osmanlı'nın zirvesi, adına Kanuni denilen büyük devlet adamı mısralarında “Devlet”i bildiğimiz devlet olarak tanımlamıyor, üzerinde düşünülerek birkaç defa okunursa ne demek istediği gayet iyi anlaşılır.

Devletin zirvesi başka bir “devlet” i sıhhati işaret ediyor, sıhhat olmazsa devlet de olmaz diyor adeta. Ne kadar farkındayız ne kadar farkındalıkla yaşıyoruz?

Markette satılan ürünlerin içindekiler bölümüne bir bakın neler yok ki; şu da var bu da var çoğu zararlı! Çok az ürün katkısız o da kâğıt üzerinde; öyle olduğuna umut ediyoruz en azından!

En ummadağınız marka reçelde glikoz şurubu kullanıyor, adı duyulmamış marka koskocaman harflerle yazmış ürünlerimizde “şeker pancarı” şekeri kullanıyoruz diye. Bir defasında bir çocuk doktoru yıllar önce demişti “cips türü yiyecekleri nasıl izin veriyorlar şaşıyorum” diye. O zamanlar daha çok hasta yoktu, hastane de; o çocuklar şimdi yetişkinler oldu çünkü!

Garip bir girdaptayız; hastanelerin çokluğu bir yönden sağlık alanında gelişmişliğimizi gösteriyor bir yandan da hasta olduğumuzu, Kanuni’nin ifadesiyle “bir nefes sıhhat” devletinden uzaklığımızı!

Devletin Sağlık Bakanı artan grip vakalarından dolayı “küresel güçlerin baskılarına uymayacağız” diyor, evet uymayalım sadece buna değil; karşı duruşumuzu daha da genişleterek uymayalım. Onun için güçlü devlet gerek; daha sıhhatli olmayız!

Gıda üretenler yeterince denetleniyor mu, dışarıdan gelen gıda ürünleri iyi kontrol ediliyor mu, gıda satış yerleri temizliği dikkatli takip ediliyor mu? Gerekirse Kanuni gibi “Kanunlar” çıkarılmalı çünkü önce “Devlet”

Sıhhat yoksa “Devlet”in bekası da tehlikededir, sağlıksız bir nesil ve yaşlanan nüfusla yarınlarda nasıl var kalırız?

Dünyayı saran dünyamıza saran “virüs salgını” üzerinden çok zaman geçmedi, çare çok hastane açmak mı yoksa öncesinde sağlıklı besinlerle temiz ortamlarda sağlıklı beslenmek mi?

Evet, önce “Devlet”. Sıhhat “devletini” kişi kendi kuracak ve yaşatacak, olmadığında Devletin Hastanelerine gidecek; onları yormamış ve meşgul etmemiş olacak vesselam.

  

  

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.