Hava Durumu

Zıtlıklar ve çocuklar

Yazının Giriş Tarihi: 14.09.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.09.2023 12:08

Boş gününde iş yapmak istemeyenler burada mı?

Televizyon karşısında pineklemek isteyenler,

Telefonda sosyal medya hesapları arasında mekik dokuyanlar,

Yetiştirmesi gereken işler varken beş dakika daha diyenler,

Yaz tatiline çıkınca varı yoğu bırakıp sonuna kadar tatil yapanlar,

Pazar günleri iş telefonunu kapatanlar,

Sahi nerede bu insanlar? Çünkü sorduğum soruların birçoğu bana uyuyor. Sorduğum soruların birçoğu size de uyuyor. İnkâr etmeyin. Hepimiz birbirimizi tanıyoruz. Yok yok, elbette hakkımız. Çalıştık, yorulduk ya da bir pazarımız var. Şimdi herkesin hakkını kendine teslim etme vakti. Evet, biz çalıştık, yorulduk ve dinlenmeyi kendimize büyük bir hak olarak görüyoruz hatta pineklemek de öyle. İyi de çocuklar ne olacak?

Okulun başlaması ile yaz boyu hiçbir şey yapmadı hocamlara da başlangıç yapmış olduk. Şimdi burada kendimize hak gördüğümüz sosyal medya hesapları arasında mekik dokumak ya da çeşitli film-dizi uygulamaları arasında gidip gelmek bize hakken çocuklara neden değil? Onlar yorulmadı mı ya da onların yaptığı iş, iş değil mi?

Burada teknoloji güzellemesi yapmıyorum. Üstüne basmak istediğim nokta biz nasıl sıkılabiliyor ve yorulabiliyorsak çocuklar da sıkılır ve yorulur. Biz nasıl kendimizi oyalamak için elimize telefon alıyorsak onlarında kendini oyalamaya ihtiyaçları vardır. Çocuğun elinden telefonu, tableti alın. Kinaye yapmıyorum, kesinlikle alın ama onlara oyalanabilecekleri başka bir şey vermezseniz ne yapmalarını beklersiniz? Ders çalışsın, kitap okusun. Olur, çalışsın ve okusun. Siz tatil gününde aynılarını yapıyorsanız gayet tabii o da yapsın. Burada yine kendime parantez açmam gerekecek. Demek istediğim yaz boyu çocuk hiçbir şey yapmasın değil. Yapacak, yapmak zorunda da ama sürekli değil. Gün içinde sizin belirlediğiniz, çocuk ile birlikte sizin de uyum sağlayacağınız gün planlamanızla. Çocuk dünyaya getirmenin tam zıttı ne de olsa çocuk büyütmek ve bir birey olmasını sağlamak.

Uzun lafın kısasına gelecek olursak siz ne iseniz çocuğunuz da odur klişesine girmeden çocuklarda insandır ve sizin isteklerinize benzer isteklere sahiptirler. O yüzden yaz boyu hiçbir şey yapmadı diye endişe etmemenizi temenni ederim. Elinizden gelse sizde yapmaz sadece tatil yapardınız ya da zaten yapmadınız.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.