Hava Durumu

“Evlilik Ehliyeti”

Yazının Giriş Tarihi: 19.09.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.09.2023 16:38

Evlilik- aile, geçim-geçimsizlik gündemden düşmüyor, yaşadıkça düşmeyecek de. Geniş aileden çekirdek aileye indirgendik, şimdilerle çekirdek aile de çatırdıyor! O da çatlarsa nükleer tahribat gibi tahribat yapar ki yurt yurt olmaktan çıkar, vatan insansız kalır, çorak topraklarda insan yetişmez olur.

Mesele bu denli önemli!

Öneminden düşmanlarımız o yönden vuruyor; aileyi tahribat etmek için sinsice çalışıyor, zihin çelici süfli hisleri uyandırıcı eylemlerden uzak durmuyorlar, dün de bugün de. Başardılar mı epey mesafe aldılar fakat kale teslim edilmedi, bayrak inmedi henüz!

Hüzün verici aile dramları yaşanmıyor değil, çevremizde görüyor, haberlerde okuyor, duyuyoruz. Anne-baba sevgi ve disiplini görmeyen çocuklar sevgi açlığı ve boşluğuna düşüyor, o açlığı başka yerlerde, o boşluğu başka ellerde doldurmaya çalışıyor.

“Aile Bakanlığımız” var, bu konuda çok sayıda kitap çıkıyor, seminerler veriliyor; çünkü tahribat çok büyük, iyileştirmeye ihtiyaç da büyük!

Ailede iyi eğitim ve terbiye gören çocuğun maddi ve manevi bağışıklık sistemi sağlam, dışa karşı mukavemeti iyi oluyor ne var ki buna rağmen kayıplar az değil!

Teknoloji uzağı yakın etti; dünyanın bir ucundaki bir kötülük avuç içi dokunuş kadar yakın, bir dayanıyor, iki dayanıyor, arkadaş çevresi de ona meyyalse farkında olmadan içinde buluyor, akıntının nereye sürüklediğini bile bilmiyor.

Toplu taşıma araçlarında görüyoruz ağlayan çocukları anneleri, emzik verir gibi akıllı telefon veriyor, susuyor çocuk! Çocuğun Şuur altına neler işlendiği bilseydi verir miydi halbuki çocuk elinden alınıyor farkında değil!

Yine aynı şekilde küçücük çoğuna dekolte sayılacak giyimle giydirmek de masum değil, çocuk ne olacak değil onun şuur altına o kıyafet normal gibi işleniyor, büyüyünce böyle giyinmek doğru değil demek için geç kalınmış olunuyor böylelikle.

Çocukları terbiye etmek için önce kendimizi terbiye etmeli değil miyiz? Nereden başlayacağız denirse hemen şimdi bulunduğumuz mekandan başlayacağız denir.

Araç kullanmak için ehliyet veriyoruz, bunun için eğitiyor imtihana sokuyoruz da evlenmek isteyenler için niçin böyle bir eğitimden geçirmiyoruz, imtihana tabi tutmuyoruz?

Ehil olmayan evlenmeli mi? Evlilik ehliyeti olmayanlar sosyal kazalar yapıyor zararı en başta çocuklar sonra bütün toplum çekiyor, gelecek kararıyor.

“Evlilik Ehliyeti” Aile Bakanlığı düşünse tartışsa kamu oyu oluştursa ne olur? İyi olur vesselam.   

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.