Hava Durumu

Cumhuriyet'in yaşaması

Yazının Giriş Tarihi: 31.10.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.10.2023 16:01

Cumhuriyet yüzyıllık yolculuğu geride bıraktı, nice badireler atlattı, nice sıkıntılardan geçti, nice zorluklar yaşadı bu zaman zarfında, genel dünya ahvaline ve içimize bakınca yaşamaya da devam edecek gibi.Hamasi gözlük kusur görmez ne var kigerçekçiliğin aynası ne varsa onu gösterir; eksileri artıları, iyilikleri kötülükleri, doğruları yanlışları bir bütün olarak sunar.

Ne kadarımız o gözlükle bakıyor ortada. Yüz yılda az yol kat etmedik fakat daha iyi yerde olabilirdik, olmamız da gerekiyor!

Ne zaman ki balkanlardan, orta doğudan çekildik dünya barış ve huzuru büyük oranda yitirdi, yaşadığımız sıkıntılardan da onun devamı.

Kaç yüzyıl üç dini, ondan fazla milleti, üç kıtada bir arada tutmak büyük başarı; o ruhu yeniden diriltmek, dünyayı barışını sağlamak bugün bizlerin üzerinde bir sorumluluk ve vazife olarak duruyor.

Vazgeçtim yapmıyorum oynamıyorum diyemeyiz dersek var olamayız çünkü tarihi miras ve coğrafyanın verdiği yükümlülükten kaçmak mümkün değil.

Onun için madden ve manen çok güçlü olmak zorundayız, bunun için de medeniyet köklerimize yeniden inmeli, varlık kodlarımızı yeniden okumalı, eğitimimizi öğretimimizi yeniden gözden geçirmeli kaybettiklerimizi kazanma yoluna hızla girmeli, açığı kapatmalıyız.

Her yönden daha güçlü olsaydık Ortadoğu bugün böylemi olurdu, Gazze'yi bombalamayı cesaret edebilir, Kudüs'ü mahzun bırakabilirler miydi?

Suyun akışı, zamanın seyli yeniden geldiğimizi gelmek zorunda olduğumuzu gösteriyor. Ayasofya açıldı sırada Gazze var, Kudüs var bütün gönül coğrafyası var hem de daha genişletilmiş olarak. Onları büyük İsrail projeleri varsa bizim ondan daha büyük projemiz var ve bu yolda yürüyoruz.

Yüzyıllık Cumhuriyetin yeni yüzyılda parlayan bir yıldız olarak yaşaması, dünya barışı için de elzem vesselam.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.