Hava Durumu

Büyük kazanç

Yazının Giriş Tarihi: 15.08.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.08.2023 16:16

Her şeyin bir karşılığı var; zerre miktar iyiliğin de zerre miktar kötülüğün de. Bunun böyle olmadığını söylemek veya böyle bir şey yokmuş gibi davranmak kişinin kendini kandırmasından başka bir şey değil.

İnsan ne ekerse onu biçer sözü boşuna söylenmiş bir söz değil. Ses ne kadar uzağa da gitse ne kadar yukarıda gitse bir gün döner söylenene geri gelir; iyi ise iyi kötü ise kötü! Merhamet eden merhametten başka bir şey görmez, zulüm eden de zulümden başka!

Bugün çıkmasa yarın çıkar, çocuğundan çıkar torunundan çıkar, çıkar! Her şey sebep dairesine oluyor insan onu sebepten biliyor hâlbuki onun geçmişte yapılan fillerle alakası var.

Bunun o kadar çok örneği var ki çevremize ve kendi hayatımıza şöyle bir bakmamız yeterli. Çokluğun peşinde koşuşturmak çok zaman unutturuyor bunu, dahası dahasını doğuruyor bitmeyen koşuşturmaca devam ediyor.

Makro düzeyde; çevre kirliğinden ekonomik sarsıntılara, sosyal çalkantılara hep bunun etkisi vardır. Mikro düzeyde; her gün de olduğu gibi ömrün değişik karelerinde bunu yaşar ama ibret almaz, ibret almak için düşünmeyiz bile zira hep karşısı suçludur!

Bu yıl yaşadığımız depremde ne büyük fedakârlık ve merhamet manzaraları yaşadık ne büyük fırsatçılıkları da! Evini bedava oturmayı verenler de oldu, fahiş fiyata kiraya verenler de. İkisi de karşılığını görecek; umulmadık yerde umulmadık şekilde!

Enflasyon var deyip malını değerinin üzerinde isteyen veya stokçuluk yapanın yaptığı yanına kar kalmayacak. Toplum neye huzursuz, hastalıklar neye çoğaldı, ahlaksızlık neden arttı?

Her birbiriyle iniltili ve ilişkili bütün bunlar. Merhamet eğiminin okulu yok; evde okulda, sokakta, sosyal medyada yaşayarak gösterilir. Bütün alanlar sağlıksızsa merhamet içimizden çekiliyordur, yaşantı nasıl olur denirse böyle yaşadığımız gibi olur denir.

Dünyanın hali de bundan farklı değil iç dünyamız da!

Eğilmeye ve eğitilmeye ihtiyacımız var, yarın için bu gün ve her gün merhamet tohuma ekmeye de! Bir dikeni yolun kenarından atmadan tutun çevreye zarar vermeyen fabrikalar kurmaya; küçükten büyüye pek çok merhamet örnekleri sergilemeyiz ki neslimize örnek olsun ve var kalalım!

İşin başı niyet onun ruhu da samimiyet. Samimi olarak merhamet etme niyeti taşıyana sayısız fırsatlar çıkar ve o fırsatlar yarın güzel bir hayat sürmeyle neticelenir.

Denemesi bedava ve kaybetme riski yok, ne büyük kazanç değil mi? 

                                                                                                                              

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.