Hava Durumu

Öngörülü şahsiyet!

Yazının Giriş Tarihi: 20.11.2023 07:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.11.2023 17:01

Demiştik ya şahsiyet her şeyden önce gelir diye, açalım mı biraz bu konuyu? İnsan o kadar ilginç ve gizemli bir varlıktır ki; bazen göründüğünün tam tersi olabilir ve kendini hiç olmadığı biri gibi lanse edebilir. Hatta bazen kişi buna kendisi bile öyle inanır ki; kendini olmadığı biri zannedebilir. Bunu bazen kendi kendine yapar, bazen de bunu ona başkaları yaptırır. Yine de işin özeti bu ancak şahsiyeti olgunlaşmamış ve kendine güveni oturmamış insanların durumunu özetler!

“Zannetmek” her açıdan çok sıkıntılı bir durumdur. Biri hakkında bir şeyler zannetmek, bir şeyin başka bir şey olduğunu zannetmek ve en vahimi de kendini bir şey zannetmek bir insan için en vahim durumdur! Hele ki kendini bir şey zannetmek! Sanırım insanlara; bir şey olmaya çalışmaktansa, “mış” gibi yapmak daha kolay geliyor. Çünkü; insan olmak, şahsiyetli ve doğru olmak, hak ettiği yerde olmak ve bulunduğu konumu taşımak herkese mahsus bir şey değildir de ondan! Özgüvenli ve önemli olmak; hayatının merkezine kendini koymak ve bunu her şeyin, herkesin üstünde tutmak değildir. Önce herkesin kendi gibi önemli ve değerli olduğunu kabul etmektir. Hayati meseleler ve büyük davalar için gerekirse kendi benliğini ve egosunu bu davanın önüne engel etmemektir. Şahsiyet sahibi olmak; ego ve kibirden uzak, kimliğini bulmuş ve oturtmuş olmaktır. O kimliği, çepeçevre sarmış olan tevazu ile muhafaza etmektir. Ayırt etmeksizin insanları değerli görmeyi ve küçümsememeyi başarabilmektir! Bunu sağlayan şey deher şeyden önce düzgün ve kaliteli bir şahsiyete sahip olmaktır. Yoksa bunu hiçbir makam, hiçbir ilim ya da hiçbir unvan sağlayamaz! Bir insanın kendini geliştirmiş olduğunu, öngörülü ve geniş bir bakış açısına sahip olduğunu, ancak “kapsayıcı” olmasından anlarsınız.

Bizim için insanlık vazifesi olarak da dini açıdan da doğru olan; insana insan olduğu için değer vermektir. Kimseyi kendinden aşağı ya da değersiz görmemektir. Unutmayalım ki; Müslümanlık geldiğinde iman edenlerin hepsi öncesinde büyük günahkarlardı ve kimseİslam’a seçmece alınmadı! İnsan olan özünde değerlidir ve herkese kapımız açıktır dendi. Tabi şu anda bunun ne demek olduğunu idrak etmek için Müslüman olmaktan önce düzgün şahsiyetli ve öngörüsü yüksek insan olmak gerekir!

Sağlıcakla ve farkındalıkla kalın.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.