Hava Durumu

Kişilik özelliklerimiz kötü olabilir mi?

Yazının Giriş Tarihi: 12.07.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.07.2023 09:24

Dışadönüklük,

Dürüstlük,

Tutumluluk,

Sorumluluk,

Azimli olmak,

Meraklı olmak,

Duygusallık,

Fedakarlık… gibi bir dolu kişilik özelliğimiz vardır. Bazen kişilik özelliklerimizi olumlu-olumsuz ya da iyi-kötü gibi ayırdığımızı fark ediyorum. Bu haftaki yazımdaki amaç, bu ayrımın aslında gerçekçi olmadığı farkındalığını oluşturmak…

Örnekler vererek açıklamaya çalışacağım. Mesela konuşkan olmayı tek başına olumlu olumsuz gibi ayrıma gidemeyiz. Bunun ayrımına gitmek bıçak faydalı mıdır, zararlı mıdır sorusu gibidir. Tamamen keseceğimiz şeye bağlıdır zararı da faydası da. Eğer ekmek kesiyorsak faydalı, insana zarar veriyorsak zararlı hale gelecektir.

Konuşkan olmak ya da tüm kişilik özellikleri de tam olarak bu örnek gibi…

Bize verilen bu özellikle ne yapıyoruz kısmı çok önemli. Ne için kullanıyoruz tohumumuzda gizli olan bu özelliklerimizi?

Konuşkanımdır ve bu özelliğimizi seminerler vererek, insanlarla sohbet ortamında, eşimizin gönlünü almak için, çocuklarımla vakit geçirirken çok güzel kullanıyorumdur. Bu özelliğimi kendim ve başkaları adına faydalı bir şekilde kullanıyorumdur.

Fakat bu özelliğimin hayatta bana arızalar çıkaracağını da bilmeliyim. Mesela susmam gereken, daha çok dinlemem gereken durumlar olacaktır. Mevzuyu biraz daha spesifikleştirelim. Mesela eşim çok üzgündür. Ve aslında konuşmaya ihtiyacı vardır. Gelir ve bize anlatmaya başlar problemini. Fakat ben “konuşkan” biri olduğum için yine ben konuşmak isteyebilirim. İzin vermem konuşmasına, günümü soluksuz ben anlatırım. Bakın burada aslında tohumumda bulunan bir kişilik özelliğim hayatımda arıza çıkarır. Hayatımın bir kısmında. Sonra eşim içini boşaltamamış, rahatlayamamış olur. Kendini anlaşılmamış hisseder.

Aslında bu olay benim kişilik özelliğimin “kötü” olduğunu göstermez. Ya da başkalarının kişilik özelliklerinin kötü olduğunu göstermez. Sadece kişilik özelliğimin bir olayda arıza verdiğini gösterir.

Evet kişilik özelliklerimiz hayatta bazen error verir.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.