Hava Durumu

İrade demişken

Yazının Giriş Tarihi: 05.07.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.07.2023 11:54

Mükemmeliyetçiliğimizden kaynaklı ya da ya hep ya hiç düşüncemizle bağlantılı olarak yapabileceğimiz bazı eylemlerden de uzak kalıyoruz. Bu eylemler minik oluyor ve gerçekten ulaşabileceğimiz bir hedef oluyor. Örnek verelim daha iyi anlaşılması adına.

Mesela diyete başlıyoruz. Ve diyoruz ki evet paket gıdalardan uzak duracağım. Gün boyu harika geçiyor ve yarın doğal olarak motivasyonum düşüyor. Doğal olarak diyorum çünkü çoğumuzun motivasyonu ilk başladığımız andaki gibi kalmıyor.

Motivasyonum düşüyor ve paket gıdalar yemeye başlıyorum. Evet kendimi tutamıyorum. Fakat öyle bir an geliyor ki aşkında hiç de canım istemiyor ve gerçekten kendimi tutma ihtimalim daha yüksek. Tutabilirim kendimi evet diyorum. Fakat bu sefer arkadan Farklı bir ses konuşmaya başlıyor.

Diyor ki o ses: “Yapabilirsin evet ama zaten sabahtan beri yediklerine bak boşver bunu da ye gitsin!”

Ve bu sesi kale alarak biz aşkında hiç istemediğimiz ve bize haz vermeyecek olan o şeyi de yiyiyoruz. Peki yemeseydik ne olacaktı? Fazladan 1 paket gıda yememiş olacaktım ve zorlanmadan yememiş olacaktım aslında. Ve bu durum bizim sonramıza ve hatta bilişlerimize de etki edecekti. Çünkü bunların hepsi alışkanlıklarımızla da ilgili. Bana düşman olan kuvvetlere neden biraz daha kuvvet vereyim ki? En azından tarafım neden belli olmasın?

Ben tarafımı belli etmedikçe yani istemediğim bir zamanda bile yedikçe diyorum ki aslında düşmanlarım benim dostumdur.

Bu durumu bütün irade gerektiren konular için düşünebiliriz. Kitap okumak mesela. Ne diyoruz: “Sabahtan beri okumadım şimdi 2 sayfa okusam ne olacak?” Ne olacak? 2 sayfa kitap okumuş olmanın yanısıra sen istediğin bir şeye yatırım yapmış olacaksın. Yaptığımız en küçük yatırım, diğer tarafa yapmadığımız bir yatırım anlamını da taşıyor. O yüzden mevzu aslında yalnız hazzımızı erteleyemediğimizden ya da iradesizliğimizden kaynaklanmıyor. Mevzu bizim için vazgeçmenin kolay olduğu bir zamanda ya da hazzımızı erteleyebilme ya da vazgeçebilmenin kolay olduğu bir zamanlarda da zihnimize üşüşen o düşüncelerden de kaynaklanıyor.

Aman dikkat!

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.