Hava Durumu

Pasif agresif davranış

Yazının Giriş Tarihi: 28.08.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.08.2023 16:33

İnsanların çok fazla başvurduğu yanlış davranışların genelini pasif agresif davranışlar oluşturur. Bunlar genelde kişisel anlamda tam olgunluğa erişememiş ve kendini ifade konusunda geri kalmış insanların tercih ettiği davranışlardır. Ayrıca ifade özgürlüğü verilmemiş ve kendine güveni olmayan insanların iletişim zannettiği davranışlar da bunlardır.

Nedir bu davranışlar hadi bir göz atalım. En sık rastladığımız ve yaygın olan halk arasındaki deyimiyle; trip atmak. Bazen karşı tarafın neden yaptığımızı bile anlayamadığı, bizi hiçbir şekilde çözüme ulaştırmayan basit davranış biçimi! Belki gelişi güzel sonuç almamızı sağlasa da iletişime bir katkısı olmayan ve olayları çözümleme olasılığı düşük bu davranış aslında biraz da bizim kolaya kaçma biçimimizdir. Çabaya girmeden kolaycılıkla olayları çözmeye çalışmanın asıl adıdır ve birçok konuda bizim işimize gelir. Çünkü açık ve net iletişim kurmak herkesin başaramadığı bir durumdur. Aslında tercih etmediğimiz ve tek çözüm yolu olduğunu göremediğimiz etkili iletişim bizi sonuca ulaştıran tek çözüm yoludur. Yine bir yanlış davranış da laf çarpmaktır. Genelde açık açık söylemekten çekindiğimiz şeyleri dolaylı yoldan ya da kişiler üzerinden karşıdaki kişiye gönderme yapmaktır. Kinayeli konuşmalarla ya da mesajlarla karşı tarafa atıfta bulunmak bize yine hiçbir getiri sağlamaz. Hatta seviyemizi düşürmemize bile yol açar. Yine bu da kişinin kendini açık ve net şekilde ifade edemediği için başvurduğu pasif agresif bir davranış biçimidir. Bir başka davranış da her durumda sitem etmektir. Bu karşımızdaki kişiyi ya üzer ya da öfkelendirir. Bu sebeple de iletişimi önemli derece zedeleyen bir durumdur. Sitem eden kişi kendini sürekli haklı ve üstün gördüğü için bunu yapar ve bu yüzden de karşı taraf için rencide edicidir. Suçlayıcı ve azar tipi bir üslup kullanıldığı için karşı tarafı öfkelendirir ve bıktırır.

Bu tür davranışların kökeninde aslında hep bir yetersizlik hissi ve özgüvensizlik yatmaktadır. Kendini bilen, iletişimi güçlü ve özgüvenli insanlar böyle basit davranışlarla zaman kaybetmezler. Çünkü onlar için sağlıklı iletişim her şeyin başında gelir. Eğer ki siz de bu pasif agresif davranışlarla iletişim kurmaya çalışıyorsanız neden hep olumsuz sonuç aldığınızı umarım şimdi anlamışsınızdır…

Sağlıcakla ve farkındalıkla kalın.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.