Hava Durumu

Manevi boşluk açlığı

Yazının Giriş Tarihi: 27.11.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.11.2023 16:58

İnsanların geneli hatta özellikle gençler ciddi bir manevi boşluk içinde. İnsanın fıtratında ihtiyacı olan her duygunun yeri ayrılmıştır. İnsan yaratılış gayesine uygun bir varoluş sergilediğinde, hayatın tüm olumsuzluklarına rağmen mutlu olmayı başarır. Çünkü inandığı ve teslim olduğu sevgi, onu yaratana duyduğu güven ve sonsuz teslimiyet benliğini öyle bir kaplar ki; zerre boşluk kalmaz! Ama kalp manevi boşluğa düştüğünde; Allah’tan uzaklaşır, varlığını ve hayatı anlamsız bulmaya, sorgulamaya başlar. Elbette bu boşluğu da tek dolduran ne yazık ki; şeytan olur!

Eskilerin tabiriyle; “şeytan doldurur” sözü şimdi öyle bir hale geldi ki; şeytan “boş silahı” değil de en büyük silahı olan “boş insanı” dolduruyor. Hep derim ya; “kâinat boşluk kabul etmez, elbette insan da” diye. İşte bu boşluğu biz doğru inanç ve amaç ile doldurmazsak yanlış şeylerle doldurma vazifesinde şeytan bize son derece itinayla yardım eder. Şu anda insanların bu kadar bağımlılıklara ve yanlış aktivitelere yönelmiş olmasının tek sebebi bu manevi boşluktur. Adrenalin sevdası asıl manevi besinini almamış ruhların can çekişidir! Tüm bağımlılıklar bu manevi açlığın yanlış yollarla doyurulmaya çalışmasıdır. Ve ne yazık ki insan ruhunu asıl doyuma ulaştıracak manevi olgunluğa erişmedikçe, alakasız adreslerde kapı kapı gezerken bu ömrü tüketir. Hatta çoğu zaman da bu anlam kargaşası içinde yolunu kaybeder ve yaşamaktan vazgeçer. Hayatın anlamsız ve boş olduğu kanısına varır çünkü asıl gayesini bulamamış her şey anlamsızdır. Ama Allah’a inanmış ve güvenmiş insan için hayatın her zerresi ayrı bir anlam içerir ve her şeyin büyük bir hikmet mukabilinde yaşandığına sonsuz inanca sahiptir. Ve bu insanın mutlu olmak için bir arayışa ihtiyacı yoktur çünkü aradığı şey zaten içindedir.

Özellikle gençlerin sonra da her insanın fıtratındaki asıl yaratılışa dönmesi ve Yaradan’ın sevgisine kavuşması tek kurtuluştur. İnsan Allah’ı her daim kalbinde bulacağını ve ilk olarak oranın sükûnete ermesi gerektiğini bilmelidir. Allah sevgisini bulamamış bir kalpte oluşan boşluğu hiçbir şeyin dolduramayacağı gerçeğini idrak etmeli ve fıtratının gereğini yerine getirmelidir. Yoksa bir kalbin Allah açlığını koskoca kâinat bir araya gelse doyuramaz!

Sağlıcakla ve farkındalıkla kalın.

           

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.