Hava Durumu

İyimser insanlar daha uzun ve sağlıklı yaşıyor

Yeni bir araştırma, iyimser insanların, başa çıkmaları gereken daha az stresli olaya sahip oldukları için kötümserlere göre daha uzun ve daha sağlıklı yaşadığını ortaya koydu.

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2024 05:00
Haber Güncellenme Tarihi: 23.03.2024 05:00
Kaynak: Funda BAŞ
İyimser insanlar daha uzun ve sağlıklı yaşıyor

İyimserlik, olumlu bir bakış açısına, geleceğe umutla bakmaya ve yaşamın zorluklarıyla başa çıkmak için içsel bir güce sahip olmaya dayanan bir zihinsel durumdur. Araştırmalar, iyimser insanların daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. İşte bu konuda daha fazla bilgi:

İyimserlik ve Sağlık:

İyimser insanlar genellikle stresle daha iyi başa çıkarlar ve olumsuz olaylara daha esnek bir şekilde tepki verirler. Bu, stres hormonu seviyelerinin düşük kalmasına ve dolayısıyla kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve diğer stresle ilişkili sağlık sorunlarının riskinin azalmasına katkıda bulunabilir.Pozitif düşünenler, daha sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapma eğilimindedirler. Daha düzenli egzersiz yaparlar, sağlıklı beslenme alışkanlıklarına daha sadıktırlar ve kötü alışkanlıklardan kaçınırlar. Bu da kronik hastalıkların riskini azaltabilir.Araştırmalar, iyimser insanların bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu ve dolayısıyla enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha iyi direnç gösterdiklerini göstermektedir. Ayrıca iyimserlik, iyileşme sürecini hızlandırabilir ve sağlık sorunlarıyla daha etkili bir şekilde başa çıkmaya yardımcı olabilir.

İyimserlik ve Uzun Yaşam:

İyimserlik, yaşlılık döneminde daha iyi bir yaşam kalitesi ve daha uzun bir yaşamla ilişkilendirilmiştir. Pozitif düşünenler genellikle daha sosyal olarak aktif kalır, yeni deneyimler arar ve hayattan daha fazla keyif alırlar.İyimserlik, yaşlılık döneminde bilişsel işlevlerin korunmasına da katkıda bulunabilir. Pozitif düşünenler genellikle zihinsel olarak daha aktif kalır, yeni şeyler öğrenmeye açıktırlar ve zihinsel egzersizlere daha fazla zaman ayırırlar.Yaşlılık dönemindeki iyimserlik, yaşlılıkla ilişkilendirilen depresyon ve yalnızlık gibi sorunların önlenmesine yardımcı olabilir. Pozitif düşünenler genellikle daha güçlü sosyal destek ağlarına sahiptirler ve yaşamın küçük zevklerini daha fazla takdir ederler.

İyimserlik Geliştirmenin Yolları:

İyimser bir bakış açısı geliştirmek için, her gün minnet ve şükran pratiklerini uygulamak önemlidir. Gün sonunda günün olumlu yönlerini düşünmek ve takdir etmek, iyimserliği artırabilir.Olumlu düşünceleri teşvik etmek için, olumsuz düşünceleri yakalamak ve bunları olumlu alternatiflerle değiştirmek önemlidir. Olumsuz olayları bir öğrenme fırsatı olarak görmek, iyimserliği artırabilir.Kendi kendine konuşma, olumlu bir iç ses geliştirmenin etkili bir yoludur. Kendinize cesaret verici ve motive edici sözler söylemek, iyimserliği güçlendirebilir.

Kaynak: Funda BAŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.