Hava Durumu

Doğanın kalbinde bir cennet

Yedigöller, Bolu'nun kuzeyinde, Abant Gölü'nün yakınlarında yer alan bir milli parktır. Yedigöller'e ulaşım, karayolu ve havayolu ile mümkündür.

Haber Giriş Tarihi: 25.10.2023 12:12
Haber Güncellenme Tarihi: 20.11.2023 13:42
Kaynak: Şule GÜRKAN 
Doğanın kalbinde bir cennet

Yedigöller, 1971 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla milli park ilan edilmiştir. Milli parkın toplam alanı 2 bin 680 hektardır. Milli parkta, yedi adet göl bulunmaktadır. Bu göller, Büyükgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Kurugöl, Seringöl, Deringöl ve Sazlıgöl'dür.

Yedigöller, zengin bitki örtüsü ile öne çıkmaktadır. Milli parkta, 160'tan fazla bitki türü bulunmaktadır. Bu bitki türlerinden bazıları, orman gülü, ıhlamur, kayın, meşe, kestane ve kavaktır.

Yedigöller, yaban hayatı ile de öne çıkmaktadır. Milli parkta, 45'ten fazla hayvan türü bulunmaktadır. Bu hayvan türlerinden bazıları, kurt, tilki, ayı, geyik, tavşan, yaban domuzu ve sincaptır.

Yedigöller, doğaseverler için ideal bir destinasyondur. Milli parkta, doğa yürüyüşü, piknik, kamp, balık tutma ve fotoğrafçılık gibi aktiviteler yapılabilmektedir.

YEDİGÖLLER'İN ÖZELLİKLERİ

7 adet göl

160'tan fazla bitki türü

45'ten fazla hayvan türü

Yedigöller'in Önemi

Doğal güzelliği

Zengin bitki örtüsü

Yaban hayatı

KARAYOLU İLE YEDİGÖLLER'E NASIL GİDİLİR?

Yedigöller'e karayolu ile ulaşım, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden oldukça kolaydır.

HAVAYOLU İLE YEDİGÖLLER'E NASIL GİDİLİR?

Yedigöller'e havayolu ile ulaşım, Ankara Esenboğa Havalimanı veya İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan yapılmaktadır. Bu havalimanlarından Bolu'ya otobüs veya taksi ile ulaşabilirsiniz. Bolu'ya ulaştıktan sonra, Bolu-Yeniçağa karayolunu takip ederek Yedigöller'e ulaşabilirsiniz.

YEDİGÖLLER'E TOPLU TAŞIMA İLE NASIL GİDİLİR?

Yedigöller'e toplu taşıma ile ulaşım, Bolu'dan kalkan otobüsler ile mümkündür. Bolu Şehirlerarası Otobüs Terminali'nden kalkan otobüsler ile Yedigöller'e ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saattir.

Yedigöller'e gitmek için en uygun zaman, ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Bu dönemlerde havalar daha ılık ve doğa daha güzeldir.

Kaynak: Şule GÜRKAN 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.