Hava Durumu

Sigara kullanımının zararları ve dumansız hava sahası kapsamında Yeşilay çalışmaları

Sigara, dünyada en yaygın kullanılan ve en zararlı alışkanlıklardan biridir. Sigara kullanımı, birçok farklı hastalığa ve hatta ölüme neden olabilmektedir.

Haber Giriş Tarihi: 05.11.2023 15:44
Haber Güncellenme Tarihi: 18.11.2023 15:56
Kaynak: Şule GÜRKAN 
https://bursahayat.com.tr/
Sigara kullanımının zararları ve dumansız hava sahası kapsamında Yeşilay çalışmaları

Her ne kadar sigara kullanımı alınan tedbirlerle beraber gözle görülür bir düşüş yaşasa da yine de pek çok insan zararlarını tam olarak bilmiyor.  Sigara kullanımının başlıca zararları şunlardır:

Akciğer kanseri: Sigara, akciğer kanserinin en önemli nedenidir. Her yıl dünyada milyonlarca insan, sigara kullanımı nedeniyle akciğer kanserinden hayatını kaybetmektedir.

Kalp-damar hastalıkları: Sigara, kalp krizi, felç, kalp yetmezliği gibi kalp-damar hastalıklarının riskini artırmaktadır.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH): Sigara, KOAH'ın en önemli nedenidir. KOAH, nefes darlığı, öksürük ve balgam gibi belirtilere neden olan ciddi bir hastalıktır.

Diğer kanserler: Sigara, ağız kanseri, gırtlak kanseri, yemek borusu kanseri, mide kanseri, pankreas kanseri, böbrek kanseri, mesane kanseri, serviks kanseri ve lösemi gibi diğer kanserlerin riskini de artırmaktadır.

Doğurganlık sorunları: Sigara, kısırlık, düşük ve erken doğum gibi doğurganlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Doğum kusurları: Sigara, hamile kadınlarda düşük doğum ağırlığı, ölü doğum ve doğum kusurlarına neden olabilmektedir.

Sigara dumanına maruz kalma: Sigara dumanına maruz kalma, pasif içicilik olarak bilinmektedir. Pasif içicilik, sigara içmeyen kişilerde de aynı hastalıklara neden olabilmektedir.

DUMANSIZ HAVA SAHASI KAPSAMINDA YEŞİLAY ÇALIŞMALARI

Yeşilay, sigara kullanımının zararlarına karşı farkındalık yaratmak ve dumansız hava sahası oluşturmak için çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalar kapsamında Yeşilay, aşağıdakileri yapmaktadır:

Sigaranın zararları konusunda bilgilendirme çalışmaları yapmaktadır.

Sigara bırakma programları düzenlemektedir.

Dumansız hava sahası konusunda kamuoyu oluşturma çalışmaları yapmaktadır.

Yeşilay'ın çalışmaları sayesinde, sigara kullanımının zararları konusunda farkındalık artmış ve dumansız hava sahası alanlarının genişlemesi sağlanmıştır.

Sonuç: Sigara kullanımı, hem bireysel hem de toplumsal sağlığı tehdit eden ciddi bir sorundur. Sigaranın zararlarından korunmak için, sigara içmemek veya sigarayı bırakmak en etkili yoldur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.