Hava Durumu

Tarımda teknoloji! Drone sayesinde 150 bin liralık kayıp önlendi

Kırıkkale'de bir çiftçi teknolojiden yararlanarak tarım arazisini dron ile ilaçladı. Bu sayede su, zaman ve işçilik maliyetlerinden tasarruf eden çiftçi 100 dönümde 150 bin lira gelir kaybını önlemiş oldu.

Haber Giriş Tarihi: 03.07.2024 20:34
Haber Güncellenme Tarihi: 03.07.2024 20:34
Kaynak: İHA
Tarımda teknoloji! Drone sayesinde 150 bin liralık kayıp önlendi

Kırıkkale'nin Bahşılı ilçesine bağlı Karaahmetli köyünde çiftçilik yapan Hasan Tarık Bozkoyun, tarım arazilerini ilaçlama konusunda modern teknolojiden faydalanıyor. Bozkoyun, kabak ektiği arazisini dron kullanarak ilaçlamayı tercih ediyor. 100 dönümlük alanı traktörle ilaçlandığında yüzde 7 oranında bir verim kaybı yaşadıklarını belirten Bozkoyun, her 100 dönümünde 150 bin liralık kaybı önlediklerini söyledi.

Tarımda teknoloji! Drone sayesinde 150 bin liralık kayıp önlendi - Bursa Hayat Gazetesi-2

Traktörle ilaçlamanın ekonomik açıdan da ciddi kayıplara yol açtığını anlatan Bozkoyun, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, "Örneğin, dönüm başına 200 kilo kabak çekirdeği alınan bir arazide 1,5 ton kabak çekirdeği kaybı yaşanıyor. Geçen yılın fiyatlarına göre bu kayıp yaklaşık 150 bin lira olarak hesaplanıyor" dedi.

Tarımda teknoloji! Drone sayesinde 150 bin liralık kayıp önlendi - Bursa Hayat Gazetesi-3

"300 LİTRE SUYLA BİZ BU İŞİ ÇÖZMÜŞ OLUYORUZ"

4 yıldır dronla ilaçlama yaptığını aktaran Bozkoyun, "Dron her anlamda bize avantajlı. Birkaç ürünü aynı anda karıştırabiliyoruz. Bizim işçilikten de tasarrufumuz oluyor. Traktörle birlikte 2 tane işçi çalıştırılması gerekiyor. Maliyet oluyor zaman kaybı oluyor. Bu boruların hepsi toplanıyor. Yeniden seriyoruz. İkinci tasarrufta normalde biz burayı 6 ton suyla ilaçlıyoruz. Dron kullanıldığında 300 litre suyla biz bu işi çözmüş oluyoruz. Doğa için de su tasarrufuna önem veriyoruz" diye konuştu.

Tarımda teknoloji! Drone sayesinde 150 bin liralık kayıp önlendi - Bursa Hayat Gazetesi-4

Dronun kendilerine her anlamda avantaj sağladığını vurgulayan Bozkoyun, aynı anda birkaç ürünü karıştırabildiklerini ve işçilikten de tasarruf ettiklerini sözlerine ekledi.

Tarımda teknoloji! Drone sayesinde 150 bin liralık kayıp önlendi - Bursa Hayat Gazetesi-5

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.