Hava Durumu

Cuma namazı nasıl kılınır?

Cuma namazı, Müslümanların her hafta cuma günü öğle vakti cemaatle kılması gereken bir namazdır. Farz namazlardan biri olan cuma namazı, diğer farz namazlardan farklı olarak cuma gününde öğle namazı vaktinde cemaatle kılınması gerekir. Peki, Cuma namazı nasıl kılınır? İşte yanıtı...

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 10:08
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 10:08
Kaynak: Haber Merkezi
Cuma namazı nasıl kılınır?

Cuma namazı, Müslümanlar için önemli bir ibadet olarak kabul edilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı'na göre, Cuma namazı toplam on rekâttır. Bu on rekât şu şekilde kılınır: dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet.

CUMA NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?

Namazın kılınışı şu şekildedir:

İlk Dört Rekât Sünnet:

Bu sünnete niyet ederek başlanır ve öğle namazının sünneti gibi kılınır.Namazın her rekâtında Fatiha suresi ve bir zammı sure okunur.Rüku ve secde yapılır.Dördüncü rekâtta oturup tahiyyat, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur ve selam verilerek tamamlanır.

İki Rekât Farz:

İmam hutbeyi okuduktan sonra iç ezan okunur ve cemaatle birlikte iki rekât farz kılınır.İmam Fatiha ve zammı sureyi sesli okur, cemaat ise sessizce dinler.Rüku, secde ve diğer hareketler imamla birlikte yapılır.İkinci rekâtta tahiyyat, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunarak selam verilir.

Dört Rekât Son Sünnet:

İlk sünnet gibi niyet edilerek kılınır.Fatiha ve zammı sureler okunur, rüku ve secdeler yapılır.Dördüncü rekâtta tahiyyat, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur ve selam verilerek tamamlanır.

Cuma namazı, adından da anlaşılacağı gibi Cuma günü öğle vakti ezan okunduktan sonra kılınır. Hutbenin ardından cemaatle birlikte farz kılınır.

Zuhr-i Âhir Namazı

Bir yerleşim yerinde birden fazla camide cuma namazı kılınıp kılınamayacağı konusunda İslam alimleri arasında farklı görüşler mevcuttur. Hanefi mezhebinde kabul edilen görüş, birden fazla camide kılınan cuma namazlarının sahih olduğudur. Ancak bazı alimler, bir camide kılınmayan cuma namazlarının geçerli olmayabileceğini belirtir. Bu sebeple, bazıları cuma namazının ardından ihtiyaten "Zuhr-i Âhir" adı verilen dört rekât namaz kılınmasını tavsiye eder.

Zuhr-i Âhir namazı şu şekilde niyet edilerek kılınır: "Niyet ettim Allah rızası için vaktine yetişip henüz kılamadığım son öğle namazını kılmaya." Bu namaz da öğle namazının dört rekât farzı gibi kılınır.

Özet

Cuma namazı, dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere toplamda on rekâttır. Namazın kılınışı sırasında belirli dualar okunur ve hareketler imamla birlikte gerçekleştirilir. Zuhr-i Âhir namazı ise, ihtiyat amacıyla kılınabilir. Diyanet'in bilgilendirmelerine göre, cuma namazı bu şekilde eda edilmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.