Hava Durumu

Enis Behiç Koryürek kimdir? Enis Behiç Koryürek'in hayatı, edebi kişiliği ve eserleri...

Enis Behiç Koryürek, Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan bir şair, yazar ve çevirmendir. 1886 yılında İstanbul'da doğan Enis Behiç Koryürek, Galatasaray Lisesi'ni ve İstanbul Darülfünunu'nu (İstanbul Üniversitesi) tamamladı.

Haber Giriş Tarihi: 26.05.2024 13:07
Haber Güncellenme Tarihi: 12.06.2024 16:02
Kaynak: Onur KIZILKAYA
Enis Behiç Koryürek kimdir? Enis Behiç Koryürek'in hayatı, edebi kişiliği ve eserleri...

Enis Behiç Koryürek, hecenin beş şairinden biridir. Türk denizciliğini şiire sokan şair olarak bilinir. Türk-Macar dostluğunun gelişmesinde, Gül Baba Türbesinin yeniden ziyaretgâh ve müze haline getirilmesinde büyük hizmetleri geçmiş olan bir diplomattır. İşçi meselelerine ciddi olarak yaklaşan ve çözüm yolları için kurumlaşma yollarını açan ilk bürokratlardandır.

1891 yılında İstanbul'un Aksaray semtinde doğdu. Babası Doktor Yarbay İsmail Behiç Bey, annesi Fâika Hanım’dır.

İlköğrenimini evde yaptıktan sonra, Selanik ve Üsküp İdadileri ile İstanbul Lisesi'nde okudu, 1913’te Mülkiye Mektebi'ni birincilikle bitirdi.

 “Ruhum Şiirlerimde Tecessüm Eder Benim” başlığını taşıyan ilk şiirini 19 yaşında iken yayımladı. Kısa bir süre Fecr-i Âti topluluğu içinde yer aldı. “Namık Kemal'in ruhuna” ithaf ettiği “Vatan Mersiyesi” şiiriyle geniş yankı uyandırdı. Çoğu hamasi temalar işleyen ve Servet-i Fünûn etkisi taşıyan on iki manzumesi, Şehbal'de yayınlandı. Şiirin yanı sıra musikiye de meraklı idi. Biraz keman çalıyor, hatta kendi icat ettiği keman-boru karışımı bir müzik aleti kullandığı söyleniyordu.

Bir ara aruz veznini alaturka musikinin usulleri ile birleştirmeye çalıştı. "Musiki Usûllerinin Aruza Tatbiki” başlığı altında üç manzumesi ve konuyla ilgili kuramsal yazıları yayımlandı.

Balkan Savaşı yıllarında Ziya Gökalp'in tavsiyesiyle heceyi benimsedi ve Millî Edebiyat akımına bağlandı. Bu yıllarda onu üne kavuşturan ulusal duygularla yüklü kahramanlık şiirleri yazdı. Şiirleri, Türk YurduHürriyet-i FikriyeDonanma ve Yeni Mecmua dergilerinde yayımlandı. Denizcilik tarihinden aldığı konu ve motiflerle süslediği manzum destanlar ona “Türk denizciliğini şiire sokan şair” unvanını getirdi. Hece vezni üzerinde çalışarak kimi durak değişikliklerini, bir şiirde çeşitli hece kalıplarını kullanmayı denedi.

Enis Behiç Koryürek, 18 Ekim 1949 da Ankara'da öldü. Cenazesi Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedildi.

Enis Behiç Koryürek kimdir? Enis Behiç Koryürek'in hayatı, edebi kişiliği ve eserleri... -Bursa Hayat Gazetesi-2

ESERLERİ...

Şiir kitapları:

Miras (1927)

Varidat-ı Süleyman (Çedikçi Süleyman Çelebi Ruhundan İlhamlar, 1949)

Güneşin Ölümü (1952)

ENİS BEHİÇ KORYÜREK'İN EDEBİ ÖZELLİKLERİ...

Hüznün Şairi: Koryürek, "hüzün şairi" olarak bilinir. Şiirlerinde hüzün, yalnızlık ve ölüm gibi temaları işlemiştir.

Gerçekçilik: Koryürek, eserlerinde gerçekçi bir bakış açısı benimsemiştir. Romanlarında ve öykülerinde toplumdaki sorunlara ve insan psikolojisine değinmiştir.

Doğa Sevgisi: Koryürek, doğayı seven bir yazardır. Eserlerinde doğanın güzelliklerini ve insan ruhu üzerindeki etkisini anlatır.

Dil Kullanımı: Koryürek, eserlerinde sade ve anlaşılır bir dil kullanmıştır. Bu sayede eserleri geniş kitlelere hitap etmeyi başarmıştır.

ENİS BEHİÇ KORYÜREK'İN TÜRK EDEBİYATINA KATKILARI...

Enis Behiç Koryürek, Türk edebiyatına hüzün ve gerçekçilik akımını getirmiştir.

Şiirlerinde ve diğer eserlerinde sade ve anlaşılır bir dil kullanarak edebiyat dilinin zenginleşmesine katkıda bulunmuştur.

Toplumdaki sorunlara ve insan psikolojisine değinerek Türk edebiyatına yeni bir bakış açısı kazandırmıştır.

Eserleri günümüzde de okunmaya ve sevilmeye devam etmektedir.

Kaynak: Onur KIZILKAYA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.