Hava Durumu

Bir Roma dönemi eseri: Adana Taş Köprü

Adana Taş Köprü, Seyhan Nehri üzerinde, Adana kent merkezinde, Adana (Seyhan) ve Karşıyaka (Yüreğir) yakalarını birleştiren köprüdür. Adana'nın simgesi olarak kabul edilen köprü, bir Roma dönemi eseridir.

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2023 20:16
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2023 20:20
Kaynak: Şule GÜRKAN
Bir Roma dönemi eseri: Adana Taş Köprü

Köprü, Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılmıştır. Köprü, 319 metre uzunluğunda ve 13 metre yüksekliğindedir. 21 kemerinden 14'ü ayaktadır. Köprü, günümüzde hala kullanılmaktadır.

ARAÇ TRAFİĞİNE NE ZAMAN KAPATILDI?

Köprü, tarih boyunca birçok kez onarım görmüştür. En önemli onarımı, MS 13. yüzyılda Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yapılmıştır. Köprü, 2006 yılında geçirdiği onarımdan sonra araç trafiğine kapatılmıştır.

TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ TARİHİ YAPILARINDAN

Köprü, tarihi ve mimari önemi ile Türkiye'nin önemli tarihi yapılarından biridir. Köprü, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

KÖPRÜ'NÜN ÖZELLİKLERİ

Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir.

319 metre uzunluğunda ve 13 metre yüksekliğindedir.

21 kemerinden 14'ü ayaktadır.

Günümüzde hala kullanılmaktadır.

Tarih boyunca birçok kez onarım görmüştür.

Tarihi ve mimari önemi ile Türkiye'nin önemli tarihi yapılarından biridir.

ADANA TAŞ KÖPRÜ MİMARİ ÖZELLİKLERİ

Adana Taş Köprü, Roma döneminin en önemli mimari eserlerinden biridir. Köprü, 319 metre uzunluğunda ve 13 metre yüksekliğindedir. 21 kemerinden 14'ü ayaktadır. Köprü, kemerli bir yapıdır. Kemerler, düzgün kesilmiş taşlardan yapılmıştır. Kemerlerin üzeri, düz bir platform ile kapatılmıştır. Platformun ortasında, bir taç kapısı bulunmaktadır. Taç kapısının üzerinde, iki aslan kabartması yer almaktadır.

SAĞLAM YAPISI İLE DİKKAT ÇEKİYOR

Köprü, Roma döneminin mimari özelliklerini yansıtmaktadır. Köprü, sağlam yapısı ve dayanıklılığı ile dikkat çekmektedir. Köprü, günümüzde hala kullanılmaktadır.

Köprü'nün mimari özellikleri şunlardır:

Kemerli bir yapıdır.

Kemerler, düzgün kesilmiş taşlardan yapılmıştır.

Kemerlerin üzeri, düz bir platform ile kapatılmıştır.

Platformun ortasında, bir taç kapısı bulunmaktadır.

Taç kapısının üzerinde, iki aslan kabartması yer almaktadır.

HER YIL ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR

Köprü, Adana'nın simgesi olarak kabul edilmektedir. Köprü, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

ADANA TAŞ KÖPRÜSÜ'NÜN ÖNEMİ

Adana Taş Köprüsü, tarihi ve mimari önemi ile Türkiye'nin önemli tarihi yapılarından biridir. Köprü, aşağıdaki nedenlerden dolayı önemlidir:

Tarihi önemi: Köprü, Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. Bu, köprünün 1.800 yıldan fazla bir süredir ayakta kaldığını gösterir. Köprü, Roma döneminin mimari özelliklerini yansıtmaktadır.

Mimari önemi: Köprü, kemerli bir yapıdır. Kemerler, düzgün kesilmiş taşlardan yapılmıştır. Kemerlerin üzeri, düz bir platform ile kapatılmıştır. Platformun ortasında, bir taç kapısı bulunmaktadır. Taç kapısının üzerinde, iki aslan kabartması yer almaktadır. Köprü, sağlam yapısı ve dayanıklılığı ile dikkat çekmektedir.

Kültürel önemi: Köprü, Adana'nın simgesi olarak kabul edilmektedir. Köprü, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Köprü, Adana'nın kültürel ve tarihi mirasının önemli bir parçasıdır.

Adana Taş Köprüsü, tarihi, mimari ve kültürel önemi ile Türkiye'nin önemli bir değeridir.

Kaynak: Şule GÜRKAN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.