Hava Durumu

Bursa namaz vakitleri: Bursa'da sabah, öğle, akşam, ikindi, yatsı namazı ezanları ne zaman okunacak? 6 Temmuz 2024

Bursa namaz vakitleri: Bursa'da sabah, öğle, akşam, ikindi, yatsı namazı ezanları ne zaman okunacak? İşte 6 Temmuz 2024 Bursa namaz vakitleri...

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2024 08:31
Haber Güncellenme Tarihi: 14.07.2024 09:06
Kaynak: Haber Merkezi
Bursa namaz vakitleri: Bursa'da sabah, öğle, akşam, ikindi, yatsı namazı ezanları ne zaman okunacak? 6 Temmuz 2024

Bursa namaz vakitleri merak edilerek araştırılıyor. Bursa namaz vakitleri ile ilgili detaylar haberimizde...

İŞTE 6 TEMMUZ CUMARTESİ 2024 BURSA NAMAZ VAKİTLERİ:

İmsak: 03:40

Güneş: 05:34

Öğle: 13:14

İkindi: 17:11

Akşam: 20:43

Yatsı: 22:29

NAMAZ VAKİTLERİ NASIL BELİRLENİR?

Namaz vakitleri, güneşin ve ayın hareketlerine bağlı olarak belirlenir. Bu hesaplama, İslam'da önemli bir yere sahiptir ve çeşitli astronomik ve dini kurallara dayanır.

Güneş ve Ayın Hareketlerine Dayalı Hesaplama:

Güneş: Güneşin doğuşu, öğlen vakti, batışı ve gölgelerin uzaması gibi güneşin hareketleri, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarının vakitlerini belirlemek için kullanılır.

Ay: Ayın hilal şeklinde görünmesi, akşam namazının vaktinin girdiğini, hilalin kaybolması ise yatsı namazının vaktinin çıktığını gösterir. Şafak vakti ise, fecr-i sadık ve fecr-i kâzib denilen iki gök olayına göre belirlenir.

Hesaplama Yöntemleri:

Namaz vakitlerini hesaplamak için çeşitli yöntemler kullanılır. Bunlardan en yaygın olanları şunlardır:

Rukye Metodu: Bu yöntemde, güneşin ve ayın konumları, ufuk açısı ve enlem gibi faktörler göz önünde bulundurularak hesaplama yapılır.

El Hesabı: Bazı din alimleri, namaz vakitlerini elle hesaplamak için özel formüller ve tablolar kullanırlar.

Bilgisayar Programları: Günümüzde, namaz vakitlerini otomatik olarak hesaplayan birçok bilgisayar programı ve mobil uygulama mevcuttur.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Rolü:

Türkiye'de namaz vakitleri, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenir. Diyanet, astronomik ve dini kurallara göre hesaplamalar yaparak her bölge için günlük namaz vakitlerini yayımlar. Bu vakitler, camilerde ezan okumak ve ibadet saatlerini düzenlemek için kullanılır.

Namaz Vakitleri Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Namaz vakitleri, her bölgeye ve mevsime göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, en güncel namaz vakitlerini öğrenmek için Diyanet İşleri Başkanlığı'nın web sitesini veya mobil uygulamasını takip etmeniz önemlidir.

Bazı durumlarda, namaz vakitleri ile ezan vakitleri arasında küçük farklılıklar olabilir. Bu farklılıklar, ezan okuyan kişinin tercihine veya caminin bulunduğu yere göre oluşabilir.

Namaz kılmak için niyet ederken, o vaktin namazını kıldığınızı belirtmeniz gerekir.

Bursa namaz vakitleri: Bursa'da sabah, öğle, akşam, ikindi, yatsı namazı ezanları ne zaman okunacak? 6 Temmuz 2024 -Bursa Hayat Gazetesi-2

Namazda okunacak dualar ve tesbihatlar ile anlamları:

Allahu Ekber:

Anlamı: "Allah en büyüktür."

Sübhanerabbiyelazim:

Anlamı: "Büyük olan Rabbim her türlü noksan sıfatlardan uzaktır."

Semi'allahu limen hamideh:

Anlamı: "Allah kendine hamd edeni işitir."

Rabbena lekelhamd:

Anlamı: "Rabbimiz, hamd sanadır."

Sübhanerabbbiyel a'la:

Anlamı: "Yüce olan Rabbim her türlü noksan sıfatlardan uzaktır."

"Esselamu Aleykum ve Rahmetullah":

Anlamı: "Allah'ın selamı üzerinize olsun"

Sübhaneke Duâsı:

"Sübhaanekellahümme Ve bihamdik. Ve tebâara kesmük ve teaalâaa ceddük (-cenaze namazında- Ve celle senâaük) Ve lâailahe gayrük"

Anlamı: "Allah'ım seni tenzih ve hamdinle tesbihederim. Senin şanın yücedir, ve senden gayri hjiçbir ilâh yoktur."

Ettehiyyatü:

"Ettehıyyâatü lillahi vessalevâatü vettayibâatü esselâmüaleyke eyyühennebiyyü ve rahmetüllâhi ve berakâatühü esselâamü aleynâa ve alâ ıbâadillâhis salihıyn Eşhedü ellâa ilâahe illallâah ve eşhedü enne Muhammeden abdühüü ve rasülüh."

Anlamı: "Her türlü kavli, bedeni ve mali ibadetler Allah'a mahsustur. Ey şânı yüce Peygamber, selam ve Allah'ın rahmetiyle bereketleri senin üzerine olsun ve selam bizlere ve Allah'ın sâlih kulları üzerine olsun. Ben şehadet ederim ve yakinen bilirim ki, Allah'tan başka hiçbir ilâh yoktur. Ve şehadet ederim ki Hazret-i Muhammed Allah'ın kulu ve Resûlüdür."

Allahumme Salli:

"Allahümme salli alâa Muhammedin ve alâa âali Muhammedin kemâa salleyte alâa ibraahiyme ve alâa âali ibrahiyme inneke hamiydüm meciyd."

Anlamı: "Allah'ım, Hz. Muhammed ve âline, Hz.İbrahim'e ve âline rahmet ettiğin gibi rahmet eyle."

Allahumme Barik:

"Allahümme barik alâa Muhammedin ve alâa âali Muhammedin kemâa barekte alâa ibraahiyme ve alâa âali ibrahiyme inneke hamiydüm meciyd."

Anlamı: "Allah'ım, Hz.Muhammed ve âline, Hz.İbrahim'e ve âline mübarek kıldığın gibi mübarek kıl."

Rabbenâ Âatina:

"Rabbenâa âatina fiddünyâa hasenetev ve fil âahirati hasenetev ve kınâa azâabennâar."

Anlamı: "Ey Rabbimiz, bize dünyada ve ahirette iyi hal ver ve bizi o ateş azabından koru."

Rabbenâğfirlii:

"Rabbenağfirlii ve livâa lideyye ve lil mü'miniyne yevme yekuumül hisâab."

Anlamı: "Ey Rabbimiz, hesab günü geldiği zaman bizi mağfiret et. Anne ve babamı ve müninleri de mağfiret et."

Kunut Duaları:

1. "Allahümme innâ nesteînüke ve nestagfirüke ve nestehdîke ve nü'minü bike ve netûbü ileyk. Ve netevekkelü aleyke ve nüsnî aleykel-hayra küllehü neşküruke ve lâ nekfüruke ve nahleu ve netrukü men yefcüruk."

Anlamı: "Allah'ım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tövbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile öğeriz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkâr etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkâr eden ve sana karşı geleni bırakırız."

2. "Allahümme iyyâke na'büdü ve leke nüsallî ve nescüdü ve ileyke nes'â ve nahfidü nercû rahmeteke ve nahşâ azâbeke inne azâbeke bilküffâri mülhık."

Anlamı: "Allah'ım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kâfirlere ve inançsızlara ulaşır."

"Estağfirullâh, estağfirullâh, estağfirullâh el-azîym el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hû, el-hayy'el kayyûm ve etübü ileyh."

Anlamı: "Ulu olan kendisinden başka ilah bulunmayan, Hay ve Kayyûm (ezelî ve ebedî hayat ile diri, zatı ve kemâliyle kaim, yani yaratıklarının her an idare ve muhafazasında biricik hakim-i mutlak) olan Allah'a istiğfar eder beni affetmesini isterim."

"Allâhumme ente's-selâmü ve minke's-selâm, tebârekte yâ zelcelâli ve'l-ikrâm."

Anlamı: "Allahım selâm sensin. Selâmet ve esenlik sendendir. Ey azamet ve kerem sahibi Allahım, sen hayır ve bereketi çok olansın."

"Ala Resulina Muhammedin salavat"

Anlamı: "Salat Peygamberimiz Hz.Muhammed -sallâllâhu aleyhi ve sellem-'in üzerine olsun."

"Subhânallâhi ve'l-hâmdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhu ekber ve lâ hâvle ve lâ kuvvete illâ billâhi'l-aliyyi'l-azîym."

Anlamı: "Allah eksik sıfatlardan münezzehtir. Hamd Allah'adır. Allah'tan başka ilah yoktur ve Allah en büyüktür. Allah'tan başkasında güç ve kudret yoktur."

Sübhanallah:

Anlamı: "Allah noksanlardan münezzehtir."

Elhamdülillah:

Anlamı: "Hamd Allah'adır."

Allahü Ekber:

Anlamı: "Allah en büyüktür."

"Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâ şerike leh, lehü'l-mülkü ve lehü'l-hâmdü ve hüve alâ külli şey'in kadir."

Anlamı: "Eşsiz olan ve ortağı olmayan Allah'tan başka ilah yoktur. Hükümranlık Onundur, hamd Onadır ve O her şeye güç yetirendir."

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.