Hava Durumu

Bursa ‘Büyük Kıyamet’e hazır değil!

Bursa’nın yaşadığı en büyük deprem olan 1855’teki Küçük Kıyamet, şehri 7,5’le sallamıştı. Deprem sonucu şehir büyük bir yıkım yaşarken, o dönemki nüfus ve binaların kat sayısı düşünüldüğünde günümüzde oluşacak vahim tablo endişe veriyor.

Haber Giriş Tarihi: 11.12.2023 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 08.01.2024 21:47
Kaynak: Sümeyye KAYAALTI
Bursa ‘Büyük Kıyamet’e hazır değil!

Türkiye, deprem kuşağında yer alan bir ülke olduğundan dolayı, her zaman deprem riskine karşı önlemli olmamız gerekiyor. Geçtiğimiz pazartesi günü, Gemlik Körfezi merkezli 5.1 şiddetindeki depremden sonra, Marmara Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlar deprem gerçeği ile tekrardan yüzleşti.

Sevindirici kısmı ise herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Olası bir Marmara depremini herkes İstanbul üzerinden okusa da, Bursa gibi sanayide lokomotifolan bir şehrin göreceği zarar, ülke ekonomisindeki çarkların da zedelenmesine neden olacaktır.

DEPREM BİLİNCİ CAN KAYBINI AZALTIR

Bursa’nın deprem geçmişinde, Bursa merkezli olan ve oldukça şiddetli depremler bulunmaktadır. Özellikle 1855 yılında meydana gelen depremde, şehir merkezindeki pek çok yapı ya yıkılmış ya da zarar görmüştür.

KAÇAK YAPI PROBLEMİ

Bursa genelinde yüzde 50 civarında kaçak yapı olduğu ifade ediliyor. Şehirde, yapı denetime tabi olmayan 2000 yılı öncesi inşa edilen binaları da hesaba katarsak, günümüzde yaşanacak 7 ve üzeri bir depremin getireceği can ve mal kaybı korkunç boyutlara ulaşacaktır.

1855 DEPREMİ

‘Bursa'yı yıkan deprem’ olarak bilinen 1855 Bursa Depremi, şehrin kayda geçmiş en şiddetli depremidir. Kayıtlara göre, 1855 yılının 28 Şubat gününde gerçekleşen depremin şiddeti 7.5 büyüklüğündeydi.  Bursa’da ve çevresinde oldukça büyük bir yıkıma yol açan deprem, sabah 09.00 saatinde gerçekleşti.

Ortalama 10 saniye sürdüğü belirtilirken, Bursa’nın yerle bir olduğu ve büyük bir yıkımın ucundan dönüldüğü vurgulanıyor. Şiddetli depremden sonra cami, iş yerleri ve tarihi yapıların yıkıldığı ve vatandaşların sokaklara dökülerek büyük bir kargaşa yaşandığı kayıtlarda görülüyor.

EKONOMİK KAYIPLAR YAŞANDI

Kayıtlarda, yaklaşık 1300 can kaybının olduğu ve binlerce kişinin de yaralandığı belirtiliyor. Yıkıntıların altında mahsur kalan çok sayıda insanın bulunduğu ve Ulu Camii, Yeşil Camii, Muradiye Camii gibi Bursa’nın tarihi yapılarının yıkıldığı görülüyor.

Her depremde olduğu gibi o yıllarda da, depremin etkisinden dolayı yıkılan evlerden ve işyerlerinden dolayı ekonomik kayıplar yaşandığı ve kaybın milyonlarca lirayı bulduğu belirtiliyor.

‘KÜÇÜK KIYAMET’

Kayıtlarda, depremin yıkıcı etkisinden sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun o dönemdeki Padişahı olan Abdülmecid’in, depremden etkilenen vatandaşlara yardım edilmesi için seferberlik ilan ettiği görülüyor. Bursa’yı yeniden canlandırmak için çalışmalara başlansa da depremin etkileri uzun yıllar sürdü. Bursa’nın gelişimini ve geleceğini derinden etkileyen bu deprem, kayıtlara ‘Küçük Kıyamet’ olarak geçti.

EN AZ 140 BİN KİŞİ

‘Küçük Kıyamet’in yaşandığı 1855 yılında Bursa’nın 35 bin kişilik bir nüfusu vardı. 1300 kişinin hayatını kaybettiği depremde, vefat sayısı, nüfusun yüzde 4’ü olarak görülüyor. Bursa’nın şuan ki nüfusu ise 3.5 milyon civarında. 7 ve üzeri şiddette bir deprem olması halinde, 140 bin kişinin hayatını kaybetmesi öngörülüyor. Kaçak yapı problemini de göz önüne alırsak bu sayının katlanarak artabileceğini söyleyebiliriz.

Kaynak: Sümeyye KAYAALTI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.