Hava Durumu

Nasıl nefes alıyorsun?

Yazının Giriş Tarihi: 17.06.2023 06:21
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.06.2023 15:22

Nefesi nasıl alırsak hayatı da öyle karşılarız. Sığ nefesler alıyorsak yaşamın derinliklerine inmeyiz. Ne duygumuzu tam yaşarız ne de ilişkilerimizi, yüzeysel yaşarız her şeyi sanki aperatif atıştırmalık misali. Coşkuyu sevinci üzüntüyü hissetmeden anlamadan oradaki deneyimin getirisini bilmeden yüzeysel...

 Nefesi kesik kesik alıyorsak hayatımız hep yarım kalmış hikayelerle doludur. Hep heves eder yarım bırakırız her şey yarımken kafamız karışıktır. Yaptıklarımızdan hiçbir tat almayız çünkü her zaman yarımdır hayat. Duygular yarımdır yaşanmışlıklar tamamlanmaz bir türlü. Yarım kalan duyguları tamamlamak için önümüze fırsatlar çıkar ama farkına bile varamayız.

 Nefesimizi tutuyorsak kendimizi de tutarız potansiyelimizi yaşayamayız engeller koyarız kendimize. Örneklersek, metafor olarak bir kuşa o kadar çok “uçamazsın” diye telkin verirsek artık kanatlarının olduğunu bile unutur. Bizde nefesimizi o kadar çok tutarız ki gün içinde kendi yeteneklerimizi bırakın kullanmayı onların farkına bile varmayız unuturuz zamanla…

Nefesin, psikolojik etkisi ve yaşadıklarımızın hayatımıza yansımasıdır. Kendimizi fark etmeden kısıtlarız ve sıkıştırırız aslında görünmeyen duvarlarla çevreleriz kendi kendimizi. Bedenimiz ruhumuz daralmayı hep yaşar hatta bazen kendimizi ifade etmekte bile zorlanırız.

Nefesi nasıl alıyorsak yaşamımız öyle şekillenir yön bulur çünkü nefes alarak başlar hikayemiz, nefesle devam eder. Nefes vücudumuzda oksijen aracılığıyla enerjiye dönüşür ve bedenimizde hareketimizi sağlar. Nefes sese dönüşür kendimizi ifade etmede en önemli araçtır, sesimiz. Bu yüzden nasıl nefes aldığımız önemlidir. Nefesinizi bilerek ve isteyerek izleyin. Solunum hızınızı, vücudunuzdaki oksijen ve karbondioksit orantısını, nasıl nefes aldığınızı ve nefesinizin kalitesini takip edin.

-Nefesiniz kesik kesik mi?

-Sığ mı alıyorsunuz?

-Nefesinizi hangi durumda tutuyorsunuz?

Bugün nefesini fark ederek almaya davet ediyorum seni. Nefeslerin derin olsun, hayat akışınız ise sakinlikle her an sizi karşılasın.

Sevgiyle...

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.