Hava Durumu

Aktarımlar yeni ilişkilerde vuku bulur

Yazının Giriş Tarihi: 06.05.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.05.2023 08:44

Küçük yaşlarda yaşadığımız korkulu, kaygılı,ilgi ve sevgi beklediğimiz anların tam olarak giderilmesi gerekirdi. Nedeni ise zorluk anında baş etme yöntemleri ilk olarak ailede öğrenilmiş olmasından kaynaklı. Oradaki öğretiyi hayatımız boyunca kullanırız. Eğer ebeveynlerimiz tarafından tam olarak ihtiyaçlarımız karşılanmadıysa orada küçücükte olsa bir his geçtiyse bize duygu olarak aktarılır. Yoğun olarak değersizlik, yetersizlik, çaresizlik, dışlanma gibi duygulardır. İleride yaşadığımız bütün sorunların alt sebepleri geçmişte yaşadığımız ihtiyacımızın giderilmediği kendimizi ifade edemediğimiz yerden gelir.

Yoğun şekilde hissedilen bu duygular yeni ilişkilerimizde tekrar gün yüzüne çıkar. Geçmişin izlerini şimdiki ilişkilerimizde tamir etmek için elimize fırsat geçmiş olur. Temasta bulunduğumuz her kişi ile istisnasız bu duyguları yaşarız. Bizi aşağıya çeken bu duyguları dönüştürme fırsatını yakalamış oluruz. Yaşadığımız bu duygu döngüsünde kişiler değişir fakat olaylar benzerdir, bize yaşatılan his ise aynıdır. Her yaşanılan olayların öğretisi kendine hastır.

Örneğin ayrılık anında baş edememiş bir anne varsa, ayrılığı tam olarak anlatmamışsa. Çocuk yaştan itibaren ufak bir ayrılık kaygıya iter. Yaş aldıkça ilişkiler derinleştikçe, ayrılık yaşandığında bu acıyla baş edemez hale gelir. Depresyon baş gösterir. Kendi başına yapamama, bulunduğu şehri terk etme ve kendini tükenmiş bir hale sokup hayatını zora sokma gibi durumlarla baş başa kalır.Kendi kişiliğini yansıtmayan kararlar alıp bulunduğu durumu kurtarmaya çalışır. Küçük diye düşünüp giderilmeyen yada açıklanmayan hadiseler birer çığ gibi büyüyüp hayat yolumuza engeller olarak bize geri dönüş yapar.

Kendi hayatınızın engellerini düşünüp bunları yazabilirsiniz. Ruhsal pratik defteriniz gibi düşünebilirsiniz. Ne yapmakta zorlanıyorum, ne yapmalıyım. Kabul etmediğim nedir? Kimden öğrendim bu öğretiyi. Dönüştürmeye ne kadar sabrım var, düşüncelerim sözde mi kalıyor? Davranışa ne kadarını geçirebiliyorum? Bu soruların hepsi size özel ve ruhunuzda kalbinizde duygularda saklı.

Hepimizin kökten gelen öğretileri var. Yapmamız gereken yeni bir öğretiyi beynimize öğretmemiz.Sorumluluk alıp yetiştin olmaya geçmek,orada duygumuzu olgunlaştırmak. Zihnimize ruhumuza sağlıklı olanı seçmek. Her seçimin kolaylıkla sevgiyle olsun...

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.