Hava Durumu

Onuru kurtarmak

Yazının Giriş Tarihi: 03.02.2024 07:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 17:07

Gelecek olan geliyor gelmeyecekse gelmiyor, olan oluyor olmayacak olan olmuyor, kaderde keder varsa yaşanıyor, sevinç varsa sevinç yaşanıyor. Ismarlama değil o kendi akışında geliyor; kusurlarımız eksiklerimiz, hatalarımız, ihmallerimiz etkili elbet; belki de bunları görelim telafi edelim diye geliyor bütün bunlar.

Kimi bir gece ansızın kimi bir sabah erkenden, kader yazılımı bir bir işliyor; kaç kaçabilirsen! Öfkeye kapılmadan, sağduyuyu yitirmeden, adaletten ayrılmadan, hakikatin hatırını kırmadan kederleri göğüslemek, acıları sabretmek öyle kolay bir iş değil, bir yiğitlik işi!

Var mı öyle yiğitler?

Bulana aşk olsun denir ya tam da öyle! Önce kendimiz o yiğitlerden miyiz öyle yiğit olmak gibi derdimiz var mı ya da materyalin kurbanı olmuş sürüklenip duruyor muyuz?

Sorsan şikâyet, sanki herkes kötü, her şey karanlık! İyiliği esas alan, iyi niyet güden azlara da alan iyice daraltılıyor; yalana, sahtekârlığa, hileye sürüklenmek isteniyor; bir acayip bir muamma aldı gidiyor!

Halk arasındaki tabirle “Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete”

Adliye binaları büyüyor, hastaneler artıyor, okullar çoğalıyor, bilgi parmak ucunda; adalet eksikliği, hastaların çoğalması, cehaletin yükselişi durmuyor.

Eksik olan ne?

Eksik olanı genelleme yaparsak çoğumuz biliyoruz, konuşma arasında söylüyoruz ama yaşamıyoruz, çünkü doğru yaşamak zor, adaletli olmak özveri gerektirir, hakkaniyetli olmak gayret gerektirir, edepli olmak teyakkuz gerektirir, ahlaklı olmak rahatı bozmayı gerektirir.

Hevanın akışına kaptırmış gidiyoruz…

Ne iyi insan deriz; o iyi insan menfaatin çatışmasında belli olur, gerçekten menfaati değil de adaletli olanı tercih ediyorsa iyidir. Konuşmak kolay, cilalı cümleler süslü sözler ne ala… Azıcık menfaatine dokunuver başlıyor ciyaklamaya!    

Maalesef!

Umutsuz olmak istemiyorum ama mutsuzluğu kendimiz üretiyoruz, grip gibi salgına dönüşüyor mutsuzluk; materyale bu denli bağlılığın sonu başka ne olabilir?

Uzaya gidelim dağlara çıkalım denizlerin dibine inelim, çok paralarımız olsun, çok malımız mülkümüz olsun, olsun da önce insan olalım, zira insan yoksa hiçbir şey yoktur.

İşte Gazze; bir insan bir insana böyle yapar mı?

İnsanlık onuru kurtarılmayı bekliyor vesselam.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.