Hava Durumu

Kanser ilaçlarının SGK tarafından karşılanması için ihtiyati tedbir talebimiz kabul edildi…

Yazının Giriş Tarihi: 14.06.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.06.2023 15:52

Daha önceki köşe yazılarımda değinmiş olduğum akıllı ilaç bedellerinin SGK tarafından karşılanmaması halinde izlenecek hukuki süreçte en önemli aşamanın ihtiyati tedbir kararı alınması olduğuna değinmiştim. Aynı mağduriyeti yaşayan bir müvekkilimin ilaçlarının tedavi süresince kesintisiz olarak karşılanması, daha önce yapmış olduğumuz ödemelerin de tarafımıza iadesi için ihtiyati tedbir talebinde bulunmuştuk. Talebimizin olumlu sonuçlanması ile müvekkilimiz hem de hukuk büromuz olarak fazlasıyla mutlu, duygusal anlar yaşadık. Bu süreci her ne kadar daha önceki köşe yazımda anlatmış olsam da, konuya tekrar değinerek fazlasıyla emek verdiğimiz dava sürecinin nasıl ilerlediğini sizlerle de paylaşmak istiyorum…

Bahsettiğimiz üzere kanser tedavisinde kullanılan akıllı ilaçların (Keytruda, opdivo, altuzan, cyramza, lynparza, tecentriq) SGK tarafından karşılanması, özellikle ekonomik durumu elverişsiz hastalar bakımından acil bir taleptir. Bu aşamada akıllı ilaç bedellerinin SGK tarafından karşılanmadığı takdirde kişiler dava açma yolunu tercih etmektedir. Ancak tahmin edileceği üzere davanın sonuçlanmasını beklemek hastada telafisi imkansız zararların ortaya çıkmasına yol açabileceğinden SGK’ya karşı açılan bu davalarda öncelikle ihtiyati tedbir kararı verilmektedir. Aksi durumda kişinin sağlık durumu ağırlaşabilir, hasta hayatını kaybedebilir ve böylece sağlıklı yaşam hakkının tesisi de sağlanamayabilir. Davamız açısından ihtiyati tedbir talebimizin bu denli hızlı ve olumlu sonuçlanması elbette bizlerin de gayretleri ile gerçekleşti.

Kısaca tekrar bu süreci anlatmak gerekirse, böyle bir mağduriyet yaşayıp SGK’ya bu konuda dava açmayı düşünen kişilerin bilmesi ve izlemeleri gereken bir prosedür bulunmaktadır. Hastalığın tanısı konulup tedavi yöntemi doktor tarafından belirlendikten sonra, SGK tarafından ödenmeyen akıllı ilaçlarda kişinin doktoru ya da avukatının öncelikle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na Endikasyon Dışı İlaç Başvurusunda bulunması gerekmektedir. Bu ilk aşamadır. Bu başvuruda (yüksek ihtimalle) akıllı ilacın bedelinin ilgili kurumca karşılanmayacağı belirtilebilir. İkinci aşama olarak hastalığın tedavisinde kullanılacak ilacın bedelinin ödenmesi için SGK’ya başvuru yapılması koşulu bulunmaktadır. Burada da SGK tarafından olumsuz bir bildirim yapılır ya da 1 ay içerisinde herhangi bir bildirim yapılmazsa dava açma yoluna gidilebilecektir. (üçüncü aşama)SGK’nın akıllı ilaç bedellerini karşılamaması durumunda tüm aşamalar bu şekilde ilerlemektedir. Yargıtay’ın da kararlarında sıklıkla değindiği üzere hekimi tarafından akıllı ilaç tedavisi uygulanması uygun görülen hastalar için bu ilaç bedellerinin SGK tarafından karşılanması temel bir zorunluluk olmalıdır.Kaldı ki sosyal devlet ilkesi de bunu gerektirmektedir. Ancak ne yazık ki ülkemizde bu şekilde mağduriyet yaşayan binlerce insan bulunmakta, kişiler bu sebeple hukuki yolları zorlamaya başlamaktadır.

Davamız açısından da İstanbul 20. İş Mahkemesi; ‘’Davacının tedavisinde kullanılan  ''PEMBROLİZUMAB ETKEN MADDELİ KEYTRUDA'' isimli ilacın bedelinin tamamının herhangi bir kesinti veya iskonto yapılmaksızın yargılama neticesinde verilecek karar kesinleşinceye kadar ilaç bedellerindeki değişimden etkilenmeksizin sürekli ve kesintisiz şekilde tedbiren dava sonuçlanıncaya kadar davalı kurum tarafından KARŞILANMASINA,    Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 390/2. maddesi uyarınca dosya üzerinde yapılan inceleme sonucunda, Hukuk Muhakemeleri Kanunu 394/2. maddesi uyarınca kararın taraflara tebliğinden itibaren 1 hafta içinde mahkememize itiraz yolu açık olmak üzere karar verildi.’’ Şeklinde lehimize karar vererek müvekkilimizin bu süreçte ilaçlarının SGK tarafından karşılanması, müvekkilimizin tedavi sürecinin daha rahat ve hızlı ilerlemesinin yolunu açmıştır. Bu şekilde müvekkillerimizin sorunlarına çare bulabilmek ve gözlerindeki mutluluğu görmek de avukatlık mesleğinin en değerli yanlarından olup bizleri de gururlandırmaktadır…

Şu noktada özellikle maddi durumu elverişsiz kişilerin kanser tedavilerinde kullanmaları zorunlu olan akıllı ilaç bedellerinin SGK tarafından karşılanması için hukuki yolu tercih ederek sürecin hukuk büromuz gibi deneyimli avukatlarla takip edilmesi çok daha doğru olacaktır.

                                                                                                         

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.