Hava Durumu

Tekâmül mucizesi

Yazının Giriş Tarihi: 15.05.2023 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.05.2023 14:58

Kâinatın mucizesinden, Nilüfer çiçeğinin hikâyesinden bahsetmek istiyorum size. Nilüfer çiçeği tatlı su göllerinin ve nehirlerin en dibinde, kirli ve çamurlu ortamda yani bataklıkta yetişen nadide bir bitkidir.Bir diğer türü de lotus çiçeğidir ve aynı özelliklere sahiptirler.

Nilüfer çiçeği aslında ibretlik öyküsüyle bize bir ömrün dersini verir. Güçlü ve uzun kökü suyun yüzeyine kadar uzanıp eriştiği anda Nilüfer çiçeğinin mucizesi başlar.

Yaprakları tamamen geliştiğinde muhteşem bir çiçeğe dönüşüverir. Bu nadide çiçeğin yaprakları güneş ışığıyla buluştuğun da bütün ihtişamıyla açar ve ortaya büyüleyici bir güzellik çıkar.

Bu eşsiz güzelliğin bataklığın bağrından çıktığına inanmak imkansızdır çünkü hem tertemizdir hem de mis gibi kokar.Dünyanın en temiz çiçeği olarak bilinir. Suyun yüzeyine doğru yetişirken tek bir yaprağı bile ıslanmaz ve de kirlenmez.

Aynı zamanda son derece enteresan bir özelliği daha vardır; bu çiçek kendi kendini temizler. Üzerine bir toz zerresi bile konsa yapraklarını sallayarak ondan kurtuluverir.

Yağmur damlalarıyla da kirli bölgelerini arındırır. Kökleri çamurun ve karanlığın bağrından kopsa da çiçeği güneşin ve yağmurun kucağında büyür. O artık çamurdan çıkmış suyun üstüne yükselmiş ve güneşe kavuşmuştur.

Ruhu her ne kadar bataklıktan çıkmış da olsa saf ve temizdir. Çünkü çamurun batağından arınmayı, çevresinden gelecek kirlerden korunmayı mucizevi şekilde biliyordur.

Karanlıkta ve çamurda köklenip, her daim ışığa doğru yönelip, sonunda güneşe ve aydınlığa erişmek büyük bir tekâmül örneğidir. Var oluşun gayesini bize eşsiz bir şekilde anlatan Nilüfer çiçeği birçok kültürde kutsal kabul edilmiş ve insanlara ilham kaynağı olmuştur.

Hayatın zorlukları içinde tekâmül göstermeyi, bulunduğumuz yerden bambaşka yerlere gelebileceğimizi bize en güzel Nilüfer çiçeği öğretir. Hiç kimse hiçbir zaman içinde bulunduğu karanlığa mahkûm değildir.

Yeter ki aydınlığa ulaşıncaya kadar mücadele etmekten vazgeçmeyelim!

Kalbimizin her şeye ver herkese rağmen bir nilüfer kadar saf ve temiz kalması, inanç, azim ve sabrımızın nilüfer çiçeğinin ki kadar mucizevi bir güçte olmasını diliyorum.

Kâinat görmesini bilene mesajlarla ve derslerle doludur. Bazen bir çiçeğin bazen küçücük bir karıncanın, umudunu kaybeden tüm insanlara sonsuz ilham olması ümidiyle…

Sağlıcakla ve farkındalıkla kalın.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.