Hava Durumu

İnsan nesli bitiyor

Yazının Giriş Tarihi: 05.02.2024 07:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.02.2024 15:46

Bir önceki yazımda “son insan nesliyiz” demiştim ve yinelemek istiyorum. Bu defa konuyu başka bir açıdan ele alıp inşallah sizi biraz daha endişelendirmeyi düşünüyorum. Neden mi? Çünkü endişelenmeliyiz! Sanki her şey tıkırında hiçbir sorun yokmuş gibi yaşamaya devam etmemeliyiz. Kendimize bir an önce çeki düzen vermeli, yanlışlarımızdan dönmeli ve uyanmalıyız. Hee böylelikle her şeyi kurtarırız, telafi ederiz ve bu durumu değiştirir miyiz? Elbette hayır! Belki süreci biraz uzatabilir miyiz; neden olmasın? Ama ne yazık ki akıbet belli! Çünkü insan kendi bindiği dalı kesmeye başladı ve korkarım ki sadece dalın az bir kısmı bizi ağaçta tutuyor. Sonra cumburlop aşağı…

Peki insan bunu kendine neden yaptı? Kendi sonunu getirdiğinin farkında değil mi? İnsan maalesef en çok kendi türüne zarar verdi ve en çok kendine düşman oldu. Kendi sonunu da elleriyle hazırladı ve sonuç: kendi kazdığı kuyu hesabı! Neden bahsettiğimi açayım biraz; elbette yapay zekâ! Birgün gelecek kendi ellerimizle meydana getirdiğimiz bu güç, kontrolsüz hale gelecek. Daha doğrusu bizi kontrol edecek hale gelecek desek daha yerinde olur. Daha önce duydunuz mu bilmiyorum: “Detroit: Become Human” diye bir bilgisayar oyunu var. Burada, insanlar tarafından onlara itaat ve hizmet etsin diye üretilip programlanmış Android robotların nasıl insanlaştığı ve insanlara savaş açtığı anlatılıyor. Programlandığı gibi robot kalmayıp, duygularıyla, akıl ve mantığıyla hareket etmeye başlayan bu robotlara “aykırı” deniyor. Ve bir aykırı ordusu bir gün tüm insanlığı ele geçirmek için harekete geçiyor çünkü başka türlü kendileri yok olacaklar. Oyunda ilginizi çeken çok önemli bir detay var o da bu harikulade programlanmış robotların yanında insanın ne kadar kaba, görgüsüz, merhametsiz ve basit kaldığı. Burada özellikle bir baş karakterimiz var, Conner. Kendisi polis yardımcısı ve insan polislerle arasındaki davranış farklılıkları itibarıyla resmen üstünlük sağlıyor. Bir nevi zihnimizdeki asıl olmasını istediğimiz o “düzgün insan” profilini canlandırıyor.

Korkarım ki insan gün gelecek ve bu android karakteri insana tercih edecek. Ee insan kendini bu kadar çirkin bir hale getirerek bunu kendisi istedi. Ama korkarım ki o android robotlar insanı istemeyecek ve belki de neslimiz tıpkı dinozorlar gibi tükenecek. Zaten tükenmek üzere de! Bu son halimize bakılırsa bize kendi ürettiğimiz yapay zekâ robotlar bile tahammül edemeyecek duruma geldik. Zaten niye etsinler ki? Artık biz bile insan görünümlü bu canavarlara tahammül edemez olduk!

Sağlıcakla ve farkındalıkla kalın.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.