Hava Durumu

Dijital çizimleri kolaylaştıran teknoloji: Grafik tablet

Çizim yapmak çeşitli meslekler için bir gerekliliktir. Çizim yapmayı kolaylaştırmak için ise kişiler ve kurumlar muhtelif yöntemlere başvurur. Zira hızlı olmanın önemli bir avantaj olduğu günümüzde, çizim işlerini de hızlı ve kaliteli bir şekilde yapmak bu mesleği icra eden kişilere hem zaman kazandırır hem de maddi açıdan avantaj sağlar.

Haber Giriş Tarihi: 24.12.2023 16:00
Haber Güncellenme Tarihi: 24.12.2023 16:00
Kaynak: Funda BAŞ
Dijital çizimleri kolaylaştıran teknoloji: Grafik tablet

Grafikerlerin, tasarımcıların ve işinin içinde çizim olan çeşitli meslek gruplarının faydalandığı bir teknolojik cihaz olan grafik tableti bu meslek gruplarının işlerini önemli ölçüde kolaylaştıran bir buluştur. Sıkça kullanılan bu cihaz hakkında çeşitli araştırmalar yapılır.

Sen de grafik tablet kullanman gereken bir mesleğe adım atıyorsan, grafik tabletlerle ilgili bilgi sahibi olmak istiyor ve bu tabletlerin nasıl kullanılacağını merak ediyorsan ilerleyen satırlarda merak ettiğin sorulara ayrıntılı cevaplar bulabilirsin. O zaman başlayalım!

ÇİZİM TABLETİ NEDİR?

Grafik tablet, ana çizim platformu ve kalem olmak üzere 2 parçadan oluşan bir çizim aracıdır. Bir kablo aracılığıyla veya bluetooth gibi kablosuz bir bağlantıyla ana bilgisayara bağlanan bu tabletler, çizim yapması gereken kişilerin işlerini önemli ölçüde kolaylaştırır.

Çizim tableti veya grafik tablet olarak iki ayrı şekilde de adlandırılabilen bu teknolojik araç, adında tablet geçtiği için ilk olarak herkesin kullandığı klasik tabletlerle karıştırılabiliyor. Ancak grafik tabletler sadece çizim için kullanılan araçlar olarak normal tabletlerden ayrılıyor. Dolayısıyla çizim tableti ile normal arasındaki fark bilinmesi gereken bir ayrıntı oluyor.

Hafif yapıya ve buna bağlı olarak rahat kullanıma sahip olan grafik tabletlerin kalemli tablet olarak da adlandırıldığı görülür. Grafik tabletlerde bulunan söz konusu kalemlerin farklı cihazlarla da uyumlu olarak kullanılabileceğini düşünenler olabilir. Ancak bu kalemler sadece ilgili model ile bağlantılı şekilde kullanılabilir. Başka modellerde ve cihazlarda kullanımı mümkün olmaz.

ÇİZİM TABLETİ İLE NE YAPILABİLİR?

Grafik tableti ne işe yarar sorusu kullanıcılar tarafından sıkça araştırılır. Bu noktada ilk olarak çizim tabletlerini mimarların, inşaat mühendislerinin, grafikerlerin ve bilgisayar programcılarının kullanabildiğini söylemek gerekir. Söz konusu tabletlerle yapılabilecek işlemlerden bazıları ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Genellikle grafik tasarımcıların kullandığı çizim tabletleri ile çizim ve fotoğraf düzenleme işlemleri yapılabilir. Bu işleri profesyonel olarak yapan biriysen grafik tabletler ile büyük bir kolaylık elde edebilir ve zaman kazanabilirsin. 
  • Grafik tabletler ile üç boyutlu formlardaki çizimleri yapabilirsin. Bir kalem yardımıyla deftere çizer gibi çizim yapacağın için ilk bakışta zor gibi görünen bu işlemi de kolaylıkla halledebilirsin. 
  • Grafik ve logo tasarımcıları için önemli bir iş olan logo tasarımı işlemleri de grafik tabletler ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir.
  • Grafik tabletler ile karakter tasarımı da yapılır.
  • Retouch adı verilen işlem de çizim tabletleri ile yapılabilir. Bu işlem var olan fotoğrafları gözden geçirmek, istenen biçime getirmek gibi eylemleri kapsar. Dolayısıyla çizim tabletleri editleme işlevleri sayesinde profesyonel fotoğrafçıların işlerini ciddi ölçüde kolaylaştırır. 
  • Günümüzde yaygın bir şekilde oynanan oyunların, izlenen dizi ve filmlerin konsept tasarımını yaparken bu tabletler kullanılır. Aynı zamanda günümüzdeki pek çok karikatür dergisinin hazırlık aşamasında da çizim tabletlerinden yararlanılır. Dolayısıyla grafik çizim tableti ile neler yapılır sorusuna verilecek cevaplar arasında bu alanlar da yer alır.

ÇİZİM TABLETİ NASIL KULLANILIR?

Grafik tabletin kolay bir kullanımı vardır ve bu da tasarımcıların grafik tableti sıkça tercih etmelerinin bir sebebi olarak bilinir. Grafik tablet ile çizim yapmaya başlamak için öncelikle tabletin bağlantı özelliğine göre -kablolu veya kablosuz olarak- cihazı ana bilgisayarına bağlamalısın. Grafik tablet nasıl kullanılır sorusuna verilecek cevabın ilk adımı bu bağlantı işlemidir. 

Bağlantı işlemleri gerçekleştikten sonra tablette yaptığın her işlem ve işaret aynı şekilde bilgisayar ekranında da görülür. Örneğin kalem ile çizim tableti platformunun sol üst kısmına dokunduğunda bilgisayar ekranının sol üst kısmında da fare (mouse) imleci belirir. Çizim yaparken de grafik tablet ekranına uyguladığın her dokunuş aynı şekilde bilgisayar ekranında görünür.

Grafik tablet kullanımının kolay olmasını sağlayan en önemli özelliği kalemle çizim yapma olanağı sunmasıdır. Bu tabletler ile çizim yapmaya alışanlar, kalemin rahatlığı sayesinde artık çizim işlerinde fareyi neredeyse hiç kullanmazlar.

GRAFİK TABLET KULLANMANIN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

Grafik tablet kullanırken elinde fare yerine bir kalem bulunur. Grafik tablette bulunan bu kalem daha incelikli çizimleri yapmana imkan tanır. 

Fare ile bilgisayara yapılan çizimlerde, kağıda çizim yaparken duyulan hassasiyeti duyamazsın. Ancak grafik tablete kalem ile çizim yaparken kalem ile kağıda çizim yapmaya yakın bir hassasiyet yakalayabilirsin. Bu sebeple tabletlerle daha hassas çizimler gerçekleştirebilirsin.

Tabletlerin farklı ekran büyüklüklerine sahip modelleri bulunur. Bu da ihtiyacına göre bir tablet satın almanı ve özgürce çizim yapmanı sağlar. 

GRAFİK TABLET SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİN?

Grafik tabletin ne olduğundan, ne işe yaradığından ve tablet nasıl çalışır gibi sorulara detaylı bir şekilde cevap verdikten sonra sıra çizim tableti almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı detaylar var. 

Öncelikle grafik tableti kullanım amacın, tablet satın alırken dikkat etmen gereken en önemli noktalardan birisi olur. Çizimi hangi amaçla yaptığın, profesyonellik düzeyin gibi konuları göz önünde bulundurman gerekir. 

Örneğin çizim işlerinin başlangıç aşamasındaysan daha basit özellikler sunan görece daha uygun bir tablet satın alabilirsin. Ancak profesyonel bir şekilde bu işi yapıyorsan daha donanımlı ve üst düzey özellikleri olan bir tablet alman gerekir.

Grafik tablet satın alırken ekran büyüklüğüne ve çözünürlüğüne de dikkat etmelisin. Zira bu özellikler çizim aşamasındaki işlerini ve tabletten alacağın verimi önemli ölçüde etkiler.

Tabletlerin bağlantı özelliklerini de alışveriş aşamasında göz önünde bulundurmalısın. Kablosuz bağlantıya uygun olmayan bir bilgisayar ile birlikte tableti kullanacaksan kablo ile bilgisayar bağlantısı sağlayabileceğin bir model seçmelisin. 

GRAFİK TABLET FİYATLARI NE KADAR?

Grafik tablet satın almak isteyen herkesin aklına çizim tableti kaç TL sorusu gelir. Bu noktada grafik tabletlerin fiyatlarının belli ölçütlere göre değişiklik gösterdiğini söylemek mümkündür.

Çizim tabletlerinin fiyatlarının belirlenmesinde etkili olan en önemli hususlardan birisi tabletlerin modelleridir. Eğer başlangıç seviyesinde tasarımlar yapan biriysen daha basit modelleri satın alabilir ve daha düşük ödemeler yapabilirsin. Ancak ileri düzey profesyonellikle bu işi yapıyorsan daha gelişmiş modelleri satın alman gerekir ki bu modellerin fiyatının daha yüksek olabilir.

Söz konusu tabletlerin önemli bir parçası olan ve stylus adı verilen çizim kalemlerinin özellikleri de fiyatların değişmesinde etkili olur. Kalemlerin belirli bir basınç seviyesi ve hassasiyeti olur. Basınç hassasiyeti tabletten alınan verimi etkileyeceği için, kalemlerin basınç seviyesinin değişmesi tablet fiyatlarının da değişmesine yol açar. 

Kalemlerin tablet ekranında yaptığı hareketlerin tablete iletilme hızı olarak bilinen raporlama hızının seviyesi de tablet fiyatlarının değişmesine etki eder. Bu hız ne kadar yüksekse tabletten daha fazla verim alınacağı için fiyatlar da aynı ölçüde artış gösterebilir. 

Tabletin ekran çözünürlüğü de tabletten alınacak verim noktasında önemli bir husustur ve fiyatların değişkenlik göstermesine sebep olur.

Grafik tabletlerin fiyatlarının belirlenmesinde etkili olan diğer ölçütler arasında marka, tabletin sunduğu ekstra teknik özellikler, güncellik gibi unsurlar da sayılabilir.

Kaynak: Funda BAŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.