Hava Durumu

Mesleğini 47 yıldır sürdürüyor: Çırak bulamıyoruz

Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde sıcak demir ustası Adem Kekik, 12 yaşında başladığı mesleği 47 yıldır sürdürüyor. Emanet edecek çırak bulamayan Kekik, mesleği yaşatmaya çaba gösteriyor. Unutulmaya yüz tutmuş demir dövme ustalığını sürdüren Kekik, geleceğe endişeli gözlerle bakıyor.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2024 10:29
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2024 10:29
Kaynak: İHA
Mesleğini 47 yıldır sürdürüyor: Çırak bulamıyoruz

Osmaniye'de 12 yaşında başladığı sıcak demir dövme mesleğini 47 yıldır devam ettiren Adem Kekik, mesleğini emanet edecek çırak bulamadığı için mesleğe hayat vermeye çalışıyor.

Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde sıcak demir ustalığı yapan 59 yaşındaki Adem Kekik, 12 yaşında başladığı mesleği olan demir dövme mesleğini severek devam ettiriyor. Unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan demir dövme ustalığını hala yaşatmaya çalışan Kekik, artık çırak yetişmediğini, meslekteki son ustalardan olduğunu dile getiriyor. Mesleğini sıcak havaya rağmen ateşin başında yorulmadan sürdüren Adem Kekik, dükkanında ısıttığı kızgın demiri örs üzerinde çekiçle döverek balta, orak ve köylülerin siparişi üzerine çeşitli ürünlere dönüştürüyor.

Mesleğini 47 yıldır sürdürüyor: Çırak bulamıyoruz Bursa Hayat Gazetesi -2

"BU MESLEK BİTİYOR"

Sıcak havaya rağmen ocak başında bitmek üzere olan mesleğini ayakta utmak istediğini söyleyen Adem Kekik, ''Ben bu mesleği 47 seneden beri yapıyorum, 12 yaşında başladım ben bu mesleğe burada tahra yaparım, palta yaparım, kazma yaparım, orak yaparım makasla yaparım. Bizim mesleğimiz bitmek üzere 4-5 tane arkadaş kaldık. Yeni yetişenler yok, bu mesleği görüp bitiyor. Bizden sonra gelecek yok, biz eskiden mesela orak yapardık, kalitçi yapardık, vatandaş ekim biçerdi, şimdi ekim biçenler kalmadı. Üzülüyorum , bu meslekler bitiyor ama sabah bir gün vatandaşlar gelecek, bizim gibi usta arayacak, bulamayacak. Yaptığımız ürün fabrika yapımı değil, biz kendimiz imalat ediyoruz, kendi gücümüzle büküyoruz, makasla yapıyoruz. Ama şimdi fabrikanın yaptığı çalışmıyor vatandaş da geri gelip mesela tekrar gelir bize şey yapıyor, diyor ki çelik olsun, senin yapım olsun istiyor. Ama bizden sonra kim yapacak, çırak bulamıyoruz. Yani bu bizden sonra meslek yok, bu meslek bitiyor. Yani bu meslek zor 40 derece, 50 derece sıcaklıkta biz ateş başında bu mesleğe yürütüyoruz. ''dedi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.