Hava Durumu

Mansur Yavaş kimdir? Mansur Yavaş'ın eşi kim?

Kesin olmayan sonuçlara göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı CHP'nin adayı Mansur Yavaş kazandı. Peki, Mansur Yavaş kimdir? Mansur Yavaş'ın eşi kim? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 01.04.2024 15:19
Haber Güncellenme Tarihi: 01.04.2024 15:19
Kaynak: Haber Merkezi
Mansur Yavaş kimdir? Mansur Yavaş'ın eşi kim?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışını Mansur Yavaş ikinci kez kazandı. Yavaş, 2019'daki oy oranını 10 puan artırdı. Yavaş'ın seçimi kazanmasının ardından arama motorları üzerinden araştırma yapılmaya başlandı. Yapılan araştırma sonucunda, "Mansur Yavaş kimdir? Mansur Yavaş'ın eşi kim?" sorularına yanıt bulundu. İşte detaylar...

MANSUR YAVAŞ KİMDİR? 

Mansur Yavaş, 23 Mayıs 1955’te Ankara'nın Beypazarı ilçesinde doğdu. Türk avukat, siyasetçi ve Ankara Belediye Başkanı olarak bilinir. Eğitim hayatına memleketinde başlayan Yavaş, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini Beypazarı’nda tamamladı. Daha sonra, 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Askerlik hizmetini savcı olarak tamamladıktan sonra, 13 yıl boyunca Beypazarı’nda serbest avukat olarak çalıştı.

Siyasete olan ilgisi genç yaşlarda başlayan Yavaş, 1989-1994 yılları arasında Beypazarı Belediyesi Meclis üyesi olarak görev yaptı. Bu süreçte, Beypazarı Belediye Başkanlığı görevini de üstlendi ve 1999-2009 yılları arasında iki dönem boyunca ilçenin belediye başkanı olarak hizmet verdi.

Beypazarı ilçesinde gerçekleştirdiği projelerle tanınan Yavaş, ilçenin yaşam standartlarını yükseltmek, turizm potansiyelini artırmak ve altyapı hizmetlerini geliştirmek için çaba gösterdi. Yavaş'ın liderliğinde, Beypazarı uluslararası festivallere katıldı, tarihi binalar restore edildi ve yöresel lezzetlerin tanıtımıyla ilçenin turizm değeri arttı.

Yavaş'ın siyasi kariyeri, 2009, 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olarak devam etti. 2019 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Göreve başladıktan sonra, şeffaf bir belediyecilik anlayışı benimseyen Yavaş, Türkiye’de bir ilk olan şeffaf belediyecilik modelini oluşturdu. Belediye meclisi toplantıları ve ihaleler canlı yayınlanmaya başlandı, kar küreme araçlarına kameralar yerleştirilerek plaka takip sistemi kuruldu.

Ankara'da "sosyal belediyecilik" anlayışını benimseyen Yavaş, üniversiteler, hastaneler, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının desteğini alarak bir dayanışma ağı oluşturdu. Özellikle dar gelirli ailelere yönelik sosyal yardım projelerine büyük önem verdi ve koronavirüs salgını sırasında birçok insani yardım projesine liderlik etti.

Yavaş'ın liderliğindeki Ankara Belediyesi, uluslararası toplum tarafından da takdir edildi. Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından "2020 Şeffaflık Ödülü"ne layık görülen Yavaş, yolsuzlukla mücadeledeki kararlılığıyla dikkat çekti.

NURŞEN YAVAŞ KİMDİR? 

Nursen Yavaş, Türk siyasetçisi Mansur Yavaş’ın eşidir ve özellikle seçim dönemlerinde eşine destek olmak amacıyla seçim sahalarında sıkça görülebilir. Yavaş, 1986 yılından bu yana Mansur Yavaş ile mutlu bir evlilik sürdürmektedir ve bu birliktelikten Armağan ve Çağlayan isimlerinde iki çocuğa sahiptir. Nursen Yavaş, eşinin siyasi kariyerindeki başarılarına destek verirken aynı zamanda aile hayatını da önemseyen bir profil çizmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.