Hava Durumu

Osmangazi Köprüsü ücretine zam mı geldi? 2024 Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti ne kadar?

Avrupa'nın en uzun, dünyanın ise en büyük dördüncü en büyük asma köprüsü ünvanını elinde bulunduran Osmangazi Köprüsü'nün geçiş ücretleri internet arama motorlarında kullanıcılar tarafından araştırılıyor. Peki Osmangazi Köprüsü geçiş ücretlerine zam mı geldi? 2024 Osmangazi Köprüsü'nün geçiş ücreti ne kadar? Detayları sizler için haberimizde derledik. İşte 2024 yılında Osmangazi Köprüsü'nün geçiş ücreti tarifesi...

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2024 03:00
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2024 03:00
Kaynak: Haber Merkezi
Osmangazi Köprüsü ücretine zam mı geldi? 2024 Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti ne kadar?

Osmangazi Köprüsü, Dilovası ile Hersek Burnu arasında İzmit Körfezi'ni aşan 2.682 metre uzunluğundaki bir asma köprüdür. 30 Mart 2013 tarihinde temeli atılan köprü, 1 Temmuz 2016 tarihinde hizmete açılmıştır. Köprü, dünyanın dördüncü, Avrupa'nın ise en uzun asma köprüsüdür. 

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi kapsamında, içinde Osman Gazi Köprüsü'nü içeren 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu yapılmıştır. Sadece köprü kullanarak körfez geçişi 2 saatten 6 dakikaya düşmüştür. Projenin tümü tamamlanmasıyla İstanbul-İzmir yolculuğu 8 saatten ortalama 3,5 saate düşmüştür.

KÖPRÜNÜN ÖZELLİKLERİ

Uzunluk: 2.682 metre

Orta açıklık: 1.550 metre

Kule yüksekliği: 252 metre

Şerit sayısı: 3 gidiş, 3 geliş (6 şerit)

Gecikme süresi: 6 dakika 40 saniye

KÖPRÜNÜN FAYDALARI

İstanbul - İzmir otoyolunun tamamlanmasını sağlayarak seyahat süresini önemli ölçüde kısaltmıştır. Bölgesel kalkınmaya katkıda bulunmuştur. Turizm açısından önemli bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

KÖPRÜNÜN ELEŞTİRİLERİ

İnşaat maliyeti: Köprünün inşaat maliyeti 10 milyar TL'yi aşmıştır. Bu durum, köprüye karşı yapılan en büyük eleştirilerden biridir.

Çevresel etkisi: Köprünün inşaatı, bölgedeki doğal yaşamı olumsuz etkilemiştir.

Finansal yük: Köprünün geçiş ücreti oldukça yüksektir. Bu durum, köprüyü kullanmayı zorlaştırmaktadır.

Sonuç olarak, Osmangazi Köprüsü, Türkiye'nin en önemli altyapı projelerinden biridir. Köprü, birçok fayda sağlamasına rağmen, bazı eleştirilere de maruz kalmaktadır.

​​​​​​​​OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ GEÇİŞ ÜCRETLERİ TARİFESİ

 (15/05/2024 saat 00:00'dan itibaren geçerlidir.)​
 
ARAÇ SINIFI ​OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ ÜCRET TARİFESİ (TL)​
1    399,00​​ ₺
2    640,00 ₺
​3    760,00 ₺
​4 1.005,00 ₺
​5 1.​270,00 ₺
​6    280,00 ₺

KÖPRÜ ÜCRETLERİNE YENİDEN ZAM MI GELECEK ?

Bazı sosyal medya hesaplarında 1 Temmuz itibarıyla köprü ve otoyol ücretlerine zam yapılacağı iddiası gündem oldu. Hızlı yayılan iddianın ardından vatandaşlar merak içerisinde araştırma yapmaya başladı. Peki, Köprü ve otoyol ücretlerine zam mı geliyor? Köprü ve otoyol ücretlerine zam iddiası doğru mu? 

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI DEZENFORMASYONLA MÜCADELE MERKEZİ'NDEN AÇIKLAMA

İddiaların ardından İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "Bazı sosyal medya hesaplarından, "1 Temmuz itibarıyla yeni köprü, tünel ve otoyol geçiş ücretleri" iddiasıyla paylaşılan fiyat listeleri doğru değildir. Bahse konu paylaşımların aksine, "1 Temmuz itibarıyla köprü, tünel ve otoyol geçiş ücretlerinde" herhangi bir güncelleme yapılmamıştır. 15 Mayıs 2024 tarihinden itibaren uygulanan geçiş ücretleri, Karayolları Genel Müdürlüğünün internet sitesinde kamuoyuna açık bir şekilde yer almaktadır. Asılsız iddialara itibar etmeyiniz." denildi. 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.