Hava Durumu

Nayib Bukele kimdir ve hangi devletin başkanı?

Nayib Bukele kimdir ve hangi devletin başkanı? soruları arama motorlarında oldukça sık bir şekilde araştırılan konular arasında yer almaktadır. Peki, Nayib Bukele kimdir ve hangi devletin başkanı? İşte yanıtı...

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 14:05
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 14:05
Kaynak: Ali KAMUR
Nayib Bukele kimdir ve hangi devletin başkanı?

Nayib Bukele kimdir ve hangi devletin başkanı? soruları arama motorlarında oldukça sık bir şekilde araştırılan konular arasında yer almaktadır. Peki, Nayib Bukele kimdir ve hangi devletin başkanı? sorularının yanıtı nedir? İşte cevabı!

NAYİB BUKELE KİMDİR VE HANGİ DEVLETİN BAŞKANI?

Nayib Bukele, El Salvador'un şu anki başkanıdır. 2019'da göreve başlayan Bukele, ülkenin en genç devlet başkanıdır. Bukele, Nuevas Ideas adlı siyasi partinin kurucusudur.

Bukele, San Salvador'da doğdu ve büyüdü. Orta Amerika Üniversitesi'nde hukuk okudu, ancak eğitimini tamamlamadan iş dünyasına atıldı. Bukele, bir dizi başarılı işletmeyi kurdu ve yönetti.

2015 yılında Bukele, San Salvador'un belediye başkanı seçildi. Belediye başkanı olarak Bukele, şehri canlandırmak ve suç oranını düşürmek için bir dizi girişimde bulundu. Girişimleri halk tarafından büyük beğeni topladı ve 2018'de yeniden seçildi.

2019'da Bukele, El Salvador cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarıştı ve oyların %53'ünü alarak seçimi kazandı. Göreve başlayan Bukele, yolsuzlukla mücadele ve ekonomiyi canlandırmak için bir dizi reform uygulamaya koydu.

Bukele, El Salvador'da popüler bir liderdir. Halk tarafından yolsuzlukla mücadele etme ve ülkeyi daha iyi bir yer haline getirme konusundaki kararlılığı nedeniyle takdir edilmektedir. Ancak Bukele, otoriter eğilimleri nedeniyle de eleştirilmiştir.

NAYİB BUKELE REKOR OYLA YENİDEN SEÇİLDİ

Orta Amerika'da yer alan El Salvador'da gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçiminde 42 yaşındaki Nayib Bukele, rekor oy oranıyla yeniden seçilerek tarih yazdı. Bukele, ülkede yüz yıldan uzun süredir ikinci kez seçilen ilk devlet başkanı olma başarısını elde etti. 

Nayib Bukele'nin rekor oy oranıyla yeniden seçilmesi, El Salvador'da önemli bir gelişmedir. Bukele'nin önümüzdeki 5 yıl boyunca ülkeyi nasıl yöneteceği ve politikalarının El Salvador'u nasıl etkileyeceği merakla bekleniyor.

EN TEHLİKELİ ÜLKELER ARASINDA YER ALIYORDU

6,3 milyon nüfuslu El Salvador, dünyanın en tehlikeli ülkeleri arasında yer alıyordu. Çeteler ülke tarihinin son 30 yılında 120 bin sivilin ölümüne neden olmuştur.. Bukele'nin iddiasına göre ise 2019 yılında iktidara geldiğinde suç çeteleri ülkenin yüzde 80'ini kontrol ediyordu.

Kaynak: Ali KAMUR

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.