Hava Durumu

Mukabele nedir, nasıl yapılır?

Mukabele, bir veya birden fazla kişinin Kur'an-ı Kerim'i hatim indirmek amacıyla, bir araya gelerek bölümler halinde okuyup takip etmelerine verilen isimdir. Ramazan ayında camilerde ve mescitlerde sıkça yapılan bu uygulama, Kur'an'ın toplu olarak okunması ve tilavet edilmesi imkanı sunar.

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2024 23:40
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2024 23:40
Kaynak: Onur KIZILKAYA
Mukabele nedir, nasıl yapılır?

Mukabele, Kur'an-ı Kerim'in hatim indirmek amacıyla bir araya gelen kişiler tarafından bölümler halinde okunması ve takip edilmesidir. Ramazan ayında camilerde ve mescitlerde sıkça yapılan mukabele, hem manevi bir atmosfer oluşturur hem de Kur'an'ın tilavet edilmesini teşvik eder.

Mukabele Nasıl Yapılır?

Mukabele, genellikle bir hafız veya Kur'an okumada mahir bir kişi tarafından okunur ve diğer katılımcılar da sessizce takip ederler. Okuyucu her ayetin sonunu okuduktan sonra, diğer katılımcılar da aynı ayeti sessizce okur. Bu şekilde, Kur'an-ı Kerim hatim oluncaya kadar devam edilir.

Mukabele Ne Zaman Yapılır?

Mukabele, Ramazan ayında daha yaygın olmakla birlikte, yıl boyunca herhangi bir zamanda yapılabilir. Özellikle camilerde ve mescitlerde, Ramazan ayının son 10 günü boyunca her gün mukabele yapılması gelenek haline gelmiştir.

Mukabelede Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Mukabeleyi okuyan kişi, Kur'an'ı doğru telaffuzla okumalıdır.Diğer katılımcılar da okuyucuyu dikkatle takip etmeli ve sessizce okumalıdır.Mukabele sırasında sohbet etmek veya dikkat dağıtıcı davranışlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır.

Mukabele ile Hatim Arasındaki Fark Nedir?

Mukabele, Kur'an'ı bölümler halinde okuyup takip etme işlemidir. Hatim ise Kur'an'ı baştan sona okuyup bitirme işlemidir. Mukabele, hatim yapmanın bir aracı olarak kullanılabilir.

Mukabele Takip Eden Hatim Yapmış Olur mu?

Mukabeleyi takip eden kişi, okuyucu ile birlikte ayeti sessizce okuduğu için hatim sevabı alır.

Ramazanda Mukabele mi Hatim mi?

Ramazan ayında hem mukabele hem de hatim yapmak mümkündür. Mukabele, Kur'an'ı toplu olarak okuyup takip etme imkanı sunarken, hatim ise Kur'an'ı baştan sona okuyup bitirmenin sevabını kazandırır.

Mukabele Yarım Kalırsa Ne Olur?

Mukabele yarım kalırsa, kalan bölümler daha sonra başka bir zamanda okunabilir. Mukabeleyi yarım bırakmak herhangi bir günah teşkil etmez.

Televizyondan Kuran Takip Etmek Hatim Olur mu?

Televizyondan Kuran takip etmek, hatim sevabı almak için yeterli değildir. Hatim sevabı alabilmek için Kur'an'ı baştan sona okumak gerekir.

Kuran Okurken Dudakları Kıpırdatmadan Sadece Gözle Okumak Hatim Olur mu?

Kuran okurken dudakları kıpırdatmadan sadece gözle okumak da hatim sevabı almak için yeterlidir.

Mukabele, Ramazan ayının manevi atmosferini daha da yoğunlaştıran ve Kur'an'ı toplu olarak okuyup takip etme imkanı sunan güzel bir uygulamadır. Mukabeleye katılarak hem Kur'an'ı okuyup sevap kazanabilir hem de Ramazan ayının manevi feyizlerinden yararlanabilirsiniz.

Kaynak: Onur KIZILKAYA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.