Hava Durumu

İstanbul Çağlayan Adliyesi nerede, nasıl gidilir?

İstanbul Adliyesi’ne saldırı girişiminde bulunulmasının ardından arama motorları üzerinden kısa bir araştırma yapılmaya başlandı. Peki, İstanbul Çağlayan Adliyesi nerede, nasıl gidilir? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 16:52
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2024 09:16
Kaynak: Haber Merkezi
İstanbul Çağlayan Adliyesi nerede, nasıl gidilir?

İstanbul Adliyesi’ne saldırı girişiminde bulunan 2 DHKP/C’li terörist etkisiz hale getirildi. Saldırının ardından İstanbul Adalet Sarayı'nın konumunu merak edenler kısa bir araştırma yapmaya başladı. Peki, İstanbul Çağlayan Adliyesi nerede, nasıl gidilir? İşte detaylar...

İSTANBUL ADALET SARAYI

İstanbul Adalet Sarayı, en az 4 en fazla 19 kat olmak üzere birbirine bitişik 18 bloktan oluşan muazzam bir komplekstir. Toplam kapalı alanı 343.000 metrekareyi bulan bu devasa yapı, İstanbul'un en büyük adliye komplekslerinden biridir.

İstanbul Adalet Sarayı'nın tarihinde önemli bir dönüm noktası olan 25 Temmuz 2011 – 22 Ağustos 2011 tarihleri arasında, İstanbul Adliyesi ve çeşitli ek binalarının yanı sıra Beyoğlu, Şişli, Fatih, Sarıyer ve Eyüp adliyeleri de dahil olmak üzere toplam 11 ayrı adliye binası, İstanbul Adalet Sarayı'na taşınarak tek çatı altında birleşmiştir.

Adalet Sarayı, duruşma salonları, hakim ve savcı odaları, ofisler, hizmet birimleri, arşivler, avukat görüşme odaları, yemekhaneler, kafeteryalar, kütüphane, kreş, konferans salonu, postane, banka şubeleri, sağlık ünitesi, polis karakolu, kapalı otopark ve daha birçok bölümden oluşmaktadır. Ayrıca, gün ışığından maksimum düzeyde yararlanmak amacıyla iç bahçeler ve orta avlular gibi açık alanlara da yer verilmiştir. Yapının doğal havalandırılmasını sağlamak için açılabilir kanat ilavesi ve cephe düzenlemeleri yapılmıştır.

İnşaat alanında son teknolojilerin kullanıldığı bu muazzam projede, 62.000 metrekare su yalıtımı, 185.000 metrekare ısı yalıtımı, 93 asansör, 1.450 adet yangın çıkışı için kapı ve toplamda 1 kilometre uzunluğunda 48 yürüyen merdiven gibi birçok modern özellik bulunmaktadır.

Adalet Sarayı'nın mimarisi, modern ve teknolojik bir yapıyı klasik Türk mimarisinin öğeleriyle birleştirmektedir. Dışarıdan bakıldığında çağdaş bir görünüm sergileyen bina, iç mekanında bahçeler ve avlular gibi geleneksel Türk mimarisini simgeleyen unsurlara da yer vermektedir. Bu bütünsel yaklaşım, İstanbul Adalet Sarayı'nı hem estetik açıdan çekici hale getirirken hem de işlevselliğini artırırken Türk mimari geleneğine bir saygı ifadesi olarak ön plana çıkarmaktadır.

İSTANBUL ÇAĞLAYAN ADLİYESİ NEREDE?

İSTANBUL ADALET SARAYI ANA BİNA İLETİŞİM 

Adres : İstanbul Adalet Sarayı (Ana Bina)

Çağlayan Meydanı Şişli Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. No: 223 Şişli / İstanbul

Santral Telefon: 0 212 375 75 75

İSTANBUL ADALET SARAYI EK BİNA İLETİŞİM

İstanbul Adalet Sarayı (Ek Bina)

Kuştepe Mah. İnönü Cad.No:1 Şişli / İstanbul

Santral Telefon: 0 212 375 85 85

İSTANBUL ÇAĞLAYAN ADLİYESİ'NE NASIL GİDİLİR? 

İstanbul'da ulaşım oldukça önemli bir konudur. Özellikle Çağlayan Adliyesi gibi önemli noktalara ulaşım konusunda çeşitli seçenekler mevcuttur. Metrobüsle seyahat edenler için, Söğütlüçeşme, Avcılar, Mecidiyeköy, Bayrampaşa, Avcılar – Üniversite hatlarını kullanarak Çağlayan durağında inebilirler. Buradan adliyeye ulaşmak için üst geçidi kullanabilirler. Ayrıca, metro ile seyahat etmek isteyenler M2 Yenikapı – Hacıosman metro hattına binip Mecidiyeköy istasyonunda inerek metrobüse aktarma yapabilirler. Bunun dışında, Çağlayan Adliyesi'ne giden yeşil dolmuşlar ve İETT otobüsleri de tercih edilebilir.

İstanbul'un farklı bölgelerinden bu çeşitli ulaşım seçenekleri sayesinde Çağlayan Adliyesi kolayca erişilebilir bir konumdadır. Adalet arayışında olanlar için, bu merkeze ulaşmaları için çeşitli alternatifler bulunmaktadır.

ALİBEYKÖY - ŞİŞLİ 40 dk

EMNİYETTEPE - TAKSİM 55 dk

GÖKTÜRK - MECİDİYEKÖY 106 dk

HAMİDİYE MAHALLESİ - ŞİŞLİ 40 dk

HÜRRİYET MAHALLESİ - ŞİŞLİ 13 dk

KAĞITHANE - EMİNÖNÜ 53 dk

SADABAT EVLERİ - ŞİŞLİ 28 dk

SEYRANTEPE - KAĞITHANE GARAJI 97 dk

SULTANGAZİ PERON-ŞİŞLİ 73 dk

VEZNECİLER-ŞİŞLİ 50 dk

ÇAĞLAYAN - TOPKAPI 71 dk

İstanbul Adalet Sarayı Durağının Yakınından Geçen İETT Otobüsleri

Aşağıdaki toplu taşıma hatları İstanbul Adalet Sarayı yakınından geçiyor

Otobüs :

50C

48N

48

48H

HM3

46Ç

48S

65A

49

77A

46T

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.