Hava Durumu

Erkekler günü var mı?

Erkekler Günü, erkeklerin toplumda oynadığı önemli rolleri ve erkeklerin karşılaştığı zorlukları kutlamak için her yıl 19 Kasım tarihinde kutlanan bir gündür.

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2024 16:40
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2024 16:40
Kaynak: Ali KAMUR
Erkekler günü var mı?

Erkekler Günü, her yıl 19 Kasım'da kutlanan uluslararası bir gündür. Bu gün, erkeklerin toplumdaki rollerini ve katkılarına dikkat çekmek, erkeklerin karşılaştığı zorlukları ve eşitsizlikleri fark etmek ve bu konularda farkındalık yaratmak için kutlanır.

19 Kasım Erkekler Günü Var mı?

Evet, 19 Kasım tarihi Uluslararası Erkekler Günü olarak kabul edilmiştir. Bu gün ilk olarak 1999 yılında Trinidad ve Tobago'da kutlanmaya başlamıştır. 2000 yılından itibaren ise Birleşmiş Milletler tarafından da kabul edilerek uluslararası bir gün haline gelmiştir.

Erkekler Günü Ne Zaman Oldu?

Son Erkekler Günü 19 Kasım 2023 tarihinde kutlanmıştır.

Türkiye'de Erkekler Günü Var mı?

Türkiye'de resmi olarak kutlanan bir Erkekler Günü bulunmamaktadır.

19 Kasım Erkekler Günü Neden?

19 Kasım tarihinin seçilmesinin sebebi, 19. yüzyılda yaşamış ve erkeklerin hakları için mücadele etmiş olan Trinidad ve Tobago'lu bir yazar ve tarihçi olan Dr. Jerome Teelucksingh'in doğum gününe denk gelmesidir.

19 Kasım NE Günü Türkiye?

Türkiye'de 19 Kasım tarihi Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır.

19 Kasım Özel Bir Gün mü?

Evet, 19 Kasım tarihi iki önemli günden birine denk gelmektedir. Türkiye'de Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanırken, dünya çapında ise Uluslararası Erkekler Günü olarak kabul edilmiştir.

Uluslararası Erkekler Günü'nün Amacı:

Uluslararası Erkekler Günü'nün amacı, erkeklerin toplumda oynadığı önemli rolleri ve erkeklerin karşılaştığı zorlukları kutlamak ve farkındalık yaratmaktır. Bu gün vesilesiyle erkeklerin sağlık problemleri, baba figürü, erkeklerin eğitim ve iş hayatındaki durumu gibi konularda çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Erkekler Günü Hakkında Tartışmalar:

Erkekler Günü'nün kutlanması, bazı çevreler tarafından kadın-erkek eşitliği ilkesine ters düştüğü gerekçesiyle eleştirilmektedir. Bu eleştirilere karşı ise erkeklerin de toplumda çeşitli zorluklarla karşı karşıya olduğu ve bu günün erkeklerin karşılaştığı sorunlara dikkat çekmek için önemli olduğu savunulmaktadır.

Sonuç:

Erkekler Günü, her yıl 19 Kasım tarihinde kutlanan ve erkeklerin toplumda oynadığı önemli rolleri ve erkeklerin karşılaştığı zorlukları kutlamak için önemli bir gündür. Bu günün kutlanması, erkeklerin toplumdaki rolünü ve karşılaştığı zorlukları daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir.

Kaynak: Ali KAMUR

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.