Hava Durumu

Bakara suresi hakkında: Faziletleri nelerdir?

Bakara suresi hakkında vatandaşlar arama motorları üzerinden araştırma yapmayı sürdürüyor. Peki, Bakara Suresinin faziletleri nelerdir? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 25.03.2024 10:45
Haber Güncellenme Tarihi: 25.03.2024 10:45
Kaynak: Haber Merkezi
Bakara suresi hakkında: Faziletleri nelerdir?

Bakara Sûresi, Medine döneminde inmiştir ve Kur'an-ı Kerim'in en uzun sûresidir, toplamda 286 âyettir. Sûre, adını 67-73. âyetlerde geçen "bakara (sığır)" kelimesinden almıştır.

Bu uzun sûre, İslam hukukunun temel konularını kapsayan birçok hüküm içerir.

BAKARA SURESİNİN İLK 10 AYETİ:

Elif Lâm Mîm.(1)

(1) Kur'an-ı Kerim'de yirmi dokuz sûrenin başında yer alan bu gibi harflere "Hurûf-i mukattaa" veya "Mukatta'ât" (Arap alfabesindeki adlarıyla, tek tek okunan harfler) denir. Anlamlarını kesin olarak bilmediğimiz bu harfler üzerinde tefsir bilginleri çeşitli görüşler belirtmişlerdir. Bunlar arasında, bu harflerin; başında bulunduğu sûrenin adı, ya da Allah Teâlâ ile Hz.Peygamber arasında birer şifre olduğu görüşleri ağırlık kazanmıştır.

2. Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah'a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir.

3. Onlar gaybe(2) inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar.

(2) Gayb, sözlükte görme duyusuyla algılanamayan şey demektir. Kelime (gayb), "duyuların kapsamına girmeyen gizli her şey" anlamında kullanılır. Bir şeyin "gayb" oluşu, Allah'a göre değil insanlara göredir. Zira Allah'ın ilminin dışında kalan hiçbir şey yoktur. Allah'a, meleklere, ahiret gününe, cennet ve cehenneme, kadere inanmak "gaybe iman" konuları arasındadır.

4. Onlar sana indirilene de, senden önce indirilenlere de inanırlar. Ahirete de kesin olarak inanırlar.

5. İşte onlar Rab'lerinden (gelen) bir doğru yol üzeredirler ve kurtuluşa erenler de işte onlardır.

6. Küfre saplananlara gelince, onları uyarsan da, uyarmasan da, onlar için birdir, inanmazlar.(3)

(3) Burada kastedilen, dünyada kâfir olarak yaşayıp sonunda Ahirete de kâfir olarak intikal edeceği, Allah tarafından bilinen inkârcılardır.

7. Allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözleri üzerinde de bir perde vardır. Onlar için büyük bir azap vardır.

8. İnsanlardan, inanmadıkları hâlde, "Allah'a ve ahiret gününe inandık" diyenler de vardır.

9. Bunlar Allah'ı ve mü'minleri aldatmaya çalışırlar. Oysa sadece kendilerini aldatırlar da farkında değillerdir.

10. Kalplerinde münafıklıktan kaynaklanan bir hastalık vardır. Allah da onların hastalıklarını artırmıştır. Söyledikleri yalana karşılık da onlara elem dolu bir azap vardır.

BAKARA SURESİNIN FAZİLETLERİ 

Bakara Suresi'nin değerini ve özelliklerini anlatan bazı sahih hadisler:

Müslim'in "Müsâfirîn" bölümünde geçen bir hadiste şöyle denir: "Evlerinizi (içinde Kur’an okumayarak) kabirlere çevirmeyiniz. Şeytan, içinde Bakara sûresi okunan evden ürker ve uzaklaşır."

Yine Müslim'in "Müsâfirîn" bölümünde şöyle geçer: "Kur’an’ı okuyunuz; çünkü o, kıyamet gününde kendisini okuyanlara şefaat edecektir. İki nur yumağını, yani Bakara ve Âl-i İmrân sûrelerini okuyunuz; çünkü onlar, kıyamet gününde iki büyük bulut veya gölgelik ya da kuş sürüsü gibi gelerek kendilerini okuyanları savunacak ve koruyacaklardır. Bakara sûresini okuyunuz; çünkü ona sahip olmak bereket, terketmek ise hasret ve pişmanlık sebebidir; ona sihirbazların güçleri yetmez."

Buhârî'nin "Fezâil" bölümünde geçen bir hadiste ise şöyle belirtilir: “Bakara sûresinin sonundaki iki âyeti her kim gece vakti okursa bu iki âyet –o gece– ona yeter.”

Bu hadisler, Bakara Suresi'nin okunmasının önemini ve sahip olduğu bereketi vurgular. Surenin özellikle belirli bölümlerinin okunmasının, evin korunması, şeytanın uzaklaşması ve manevi saadetin artması gibi faydalar sağladığına işaret eder.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.