Hava Durumu

Eşsiz doğal oluşumlara ev sahipliği yapan bölge: Kapadokya

Kapadokya, Türkiye'nin Nevşehir, Aksaray, Niğde ve Kayseri illerinin kesiştiği noktada bulunan, eşsiz doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla dünyanın en önemli turistik destinasyonlarından biridir.

Haber Giriş Tarihi: 21.12.2023 20:38
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2023 20:41
Kaynak: Fethiye AKIN
Eşsiz doğal oluşumlara ev sahipliği yapan bölge: Kapadokya

Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ'ın püskürttüğü lav ve küllerin milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu süreç sonucunda, bölge, peribacaları, vadi ve göller gibi eşsiz doğal oluşumlara ev sahipliği yapmıştır.

BİRÇOK MEDENİYETE EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞ

Kapadokya, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hititlerden Bizanslılara, Selçuklulardan Osmanlılara kadar birçok medeniyet, bölgede izlerini bırakmıştır. Bölgede, kayalara oyulmuş kiliseler, şapeller, yeraltı şehirleri ve diğer tarihi yapılar bulunmaktadır.

MİLYONLARCA TURİSTİ KENDİNE ÇEKİYOR

Kapadokya, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile her yıl milyonlarca turisti kendine çekmektedir. Bölgede, balon turu, ATV turu, at binme, yürüyüş ve bisiklet gibi çeşitli aktiviteler yapılabilmektedir.

Kapadokya tarihi, Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Bölgeye ilk yerleşim göçebe topluluklardır.

Hitit Dönemi (MÖ 2000-1200)

Kapadokya, Hitit İmparatorluğu'nun önemli bir parçası olmuştur. Hititliler, bölgedeki kayaları oyarak evler, kiliseler ve diğer yapılar inşa etmişlerdir.

Pers Dönemi (MÖ 612-331)

Kapadokya, Pers İmparatorluğu'nun egemenliğine girmiştir. Persliler, bölgedeki Hitit yapılarını kullanmış ve yeni yapılar inşa etmişlerdir.

Helenistik Dönem (MÖ 331-30)

Kapadokya, Büyük İskender'in egemenliğine girmiştir. İskender'in ölümünden sonra, Kapadokya bağımsız bir krallık olmuştur.

Roma Dönemi (MÖ 1. yüzyıl-MS 4. yüzyıl)

Kapadokya, Roma İmparatorluğu'nun egemenliğine girmiştir. Romalılar, bölgedeki kiliseler ve diğer dini yapılar inşa etmişlerdir.

Bizans Dönemi (MS 4. yüzyıl-11. yüzyıl)

Kapadokya, Bizans İmparatorluğu'nun egemenliğine girmiştir. Bizanslılar, bölgedeki kiliseleri ve manastırları zenginleştirmişlerdir.

Selçuklu Dönemi (11. yüzyıl-13. yüzyıl)

Kapadokya, Selçuklu İmparatorluğu'nun egemenliğine girmiştir. Selçuklular, bölgedeki kiliseleri camilere çevirmişlerdir.

Osmanlı Dönemi (13. yüzyıl-20. yüzyıl)

Kapadokya, Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliğine girmiştir. Osmanlılar, bölgedeki kiliseleri ve manastırları kullanmışlardır.

Kapadokya'nın tarihi dönemleri şunlardır:

Paleolitik Dönem (MÖ 10.000-7.000)

Neolitik Dönem (MÖ 7.000-5.000)

Kalkolitik Dönem (MÖ 5.000-3.000)

Tunç Çağı (MÖ 3.000-1.200)

Hitit Dönemi (MÖ 2000-1200)

Pers Dönemi (MÖ 612-331)

Helenistik Dönem (MÖ 331-30)

Roma Dönemi (MÖ 1. yüzyıl-MS 4. yüzyıl)

Bizans Dönemi (MS 4. yüzyıl-11. yüzyıl)

Selçuklu Dönemi (11. yüzyıl-13. yüzyıl)

Osmanlı Dönemi (13. yüzyıl-20. yüzyıl)

Kapadokya'nın önemli yapıları şunlardır:

Göreme Açık Hava Müzesi: Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya'nın en önemli turistik yerlerinden biridir. Müzede, kayalara oyulmuş kiliseler, şapeller ve diğer dini yapılar bulunmaktadır.

Avanos: Avanos, Kapadokya'nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Kasaba, çanak çömlek üretimi ile ünlüdür.

Uçhisar Kalesi: Uçhisar Kalesi, Kapadokya'nın en yüksek kalesidir. Kaleden, Kapadokya'nın panoramik manzarasını seyretmek mümkündür.

Derinkuyu Yeraltı Şehri: Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kapadokya'nın en büyük yeraltı şehridir. Şehir, 8 katlı olup, yaklaşık 20.000 kişiye ev sahipliği yapmıştır.

Kaymaklı Yeraltı Şehri: Kaymaklı Yeraltı Şehri, Kapadokya'nın en iyi korunmuş yeraltı şehirlerinden biridir. Şehir, 8 katlı olup, yaklaşık 15.000 kişiye ev sahipliği yapmıştır.

Kapadokya, farklı dönemlere ait farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan bir bölgedir. Bölge, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile dünyanın en önemli turistik destinasyonlarından biridir.

Kaynak: Fethiye AKIN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.