Hava Durumu

Cahit Sıtkı Tarancı kimdir? Cahit Sıtkı Tarancı'nın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri...

Cahit Sıtkı Tarancı (1910-1956), Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan bir şair, yazar ve çevirmendir. Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin önde gelen temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Cahit Sıtkı Tarancı, eserlerinde duygusal derinlik ve sade bir dil kullanmasıyla tanınır.

Haber Giriş Tarihi: 26.05.2024 12:26
Haber Güncellenme Tarihi: 12.06.2024 16:19
Kaynak: Şule GÜRKAN
Cahit Sıtkı Tarancı kimdir? Cahit Sıtkı Tarancı'nın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri...

Cahit Sıtkı Tarancı, 4 Ekim 1910'da Diyarbakır'da doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır'da tamamladı. Daha iyi bir eğitim almak için İstanbul'a Saint Joseph Lisesi'ne gönderildi. Galatasaray Lisesi'nde orta öğrenimini tamamladı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi fakat okulu bıraktı. Çeşitli devlet kurumlarında memurluk yaptı. 1951 yılında Cavidan Tınaz ile evlendi. 12 Ekim 1956'da Viyana'da kalp krizi sonucu vefat etti.

ESERLERİ...

Şiir kitapları:

Yirmi bir şiirden oluşan Ömrümde Sükût, Cahit Sıtkı'nın 1933'te yayımlanan ilk şiir kitabıdır. 

Necip Fazıl Kısakürek tesiri altındaki bu şiirlerde, Fransız şiirinin tür ve biçim etkisi görülmekte ve Tarancı'nın çocukluk anıları, özlemleri, içinde yaşadığı zamanın kişisel bunalımları ele alınmıştır. 

Şairin lise yıllarında yazdığı ve AkademiMuhit ve Galatasaray dergilerinde neşrettiği bazı şiirleri de içinde barındıran kitap, yedi bölüm halinde 21 şiiri ihtiva etmektedir.

1946'da Otuz Beş Yaş adlı şiir kitabı, Ülkü Basımevi tarafından basılmıştır. 1933-1946 döneminde yazılan şiirleri kapsayan bu eser, sonraki yıllarda en çok basılan şiir kitapları arasında yer almıştır.

Kitaptaki şiirlerin büyük bir kısmı Varlık başta olmak üzere Kültür HaftasıAğaçYücelGündüzİnkılapçı GençlikÜlkü gibi dergilerde yayımlanmıştır.

 Eser, Ağustos 1946'da Varlık Yayınları'nın ilk kitabı olarak basılmış ve yüz sekiz şiir içermektedir.

 Çalışma Bakanlığı'nda çevirmenlik yapmaya başladığı dönemde yazmaya başladığı ve kitaba adını veren "Otuz Beş Yaş" şiiriyle Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluş yıldönümü ile ilgili açtığı yarışmada birinciliği elde etmiştir.

 İlk baskısı 1952'de Varlık Yayınları tarafından yapılan Düşten Güzel, 1946-1952 arasında yazılan 35 şiiri içermektedir.

 Önceki kitapta yer alan ölüm, ölüm korkusu, yaşama sevinci; artık bu kitapta yerini sevgi ve evlilikten kaynaklanan mutluluk duygusuna bırakmıştır. Tarancı bu kitabında ayrıca Atatürk ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili bazı konulara, ülke ve ülke insanlarına değinen bazı deyişlere yer vermiştir. Varlık Yayınları tarafından 1957'de çıkan Sonrası, şairin ölümünden sonra yayımlanmıştır.

Bu kitabın ilk 28 sayfasında 1933-1954 yazıp sağlığında yayımladığı, 1952'den sonra yazıldığı halde çeşitli dergilerde yayımlandığı halde kitaplarında yer almayan 73 şiiri ile birlikte bazı çeviri şiirleri yer almaktadır. Asım Bezirci tarafından derlenen Tarancı'nın bütün şiirleri 1983'te Bütün Şiirleri adıyla Can Yayınları'ndan çıkmıştır.

 Kitap altı bölümden oluşmaktadır.

Hikâyeleri: Cahit Sıtkı, şairliğiyle tanınmak istemiş ve ömrünün büyük bölümünü şiirle iştigal ederek geçirmiş bir sanatçı olmasının yanında hikâyeler de kaleme almıştır. Hikâyelerini gerek Fransa'ya gitmeden önceki yıllarda gerekse Cumhuriyet gazetesinde çalışıp yükseköğrenimini tamamlamaya çalıştığı yıllarda yazmış ve aynı gazetede yayımlatmıştır.  Daha çok maddî sıkıntılardan dolayı (dostu Baki Süha Edipoğlu'nun aktardığına göre sigara ve içki parasını çıkarmak için) 1935-1947 yılları arasında yazmıştır.  Bunlar kısa hacimli, günlük yaşamın içinden bazı gözlemlere dayalı hikâyelerdir. Toplam seksen hikâye yazan Tarancı, hikâyelerinde aile özlemi, güzellik-çirkinlik karşıtlığı, aşk, karşılıksız aşk, kadınlar tarafında sevilme arzusu, yaşama sevinci-ölüm korkusu karşıtlığı, içkiye sığınış, memuriyeti ve işi sevmeme ve baba korkusu gibi konuları ele almıştır.  Cahit Sıtkı'nın hikâyeleri konusundaki ilk çalışma, Selahattin Önerli tarafından 1976 yılında Ankara-Akran matbaasında basılan bir kitapta yayımlanmıştır.  2006'da ise Can Yayınları, Gün Eksilmesin Penceremden adıyla Tarancı'nın 43 hikâyesini içeren bir kitabı Tarancı'nın ölümünün 50. yılında yayımlamıştır. Mektupları: Tarancı'nın aile fertlerine, arkadaşlarına ve yakın dostlarına yazmış olduğu mektupların çoğu yayımlanmıştır.  Ziya'ya Mektuplar, Tarancı'nın 1930-46 yılları arasında yakın dostu Ziya Osman Saba'ya yolladığı mektuplardan elli yedisini içermektedir. Nisan 1957'de Varlık Yayınları tarafından basılmıştır. İnci Enginün tarafından hazırlanan ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından basılan Evime ve Nihal'e Mektuplar, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi'ndeki mektupların bir araya getirilmiş hâlidir. Kitaptaki mektuplardan on biri şairin annesine, beşi babasına, ikisi anne ve babasına, kırkı Nihal'e, ikisi Yıldız'a, biri Yıldız, Nihal ve Yılmaz'a hitaben yazılmıştır. Yaşar Nabi Nayır da Dost Mektuplar adlı eserinde Tarancı'nın on iki mektubuna yer vermiştir.

Cahit Sıtkı Tarancı kimdir? Cahit Sıtkı Tarancı'nın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri... -Bursa Hayat Gazetesi-2

CAHİT SITKI TARANCI'NIN ESERLERİNDE İŞLEDİĞİ KONULAR...

Cahit Sıtkı Tarancı eserlerinde geniş bir yelpazede konulara yer vermiştir. En çok işlenen temalar şunlardır:

Yaşama Sevinci: Tarancı, şiirlerinde hayata olan sevgisini ve coşkusunu dile getirir. Yaşamın güzelliklerini ve tadını çıkarmayı savunur.

Ölüm: Tarancı, ölümden korkan bir şair değildir. Ölümü doğal bir olgu olarak kabul eder ve şiirlerinde bu konudaki düşüncelerini paylaşır. "Otuz Beş Yaş" ve "Karşıyaka" gibi şiirlerinde ölüm teması öne çıkar.

Yalnızlık: Tarancı, şiirlerinde yalnızlık duygusunu da sıkça işler. Büyük şehirlerde yaşayan insanların yaşadığı yabancılaşma ve yalnızlık duygusunu şiirlerine yansıtır.

Aşk: Tarancı'nın şiirlerinde aşk da önemli bir yer tutar. Aşkın hem güzelliklerini hem de acılarını şiirlerinde dile getirir.

Vatan Sevgisi: Tarancı, vatan sevgisini de şiirlerinde işlemiştir. Memleketini seven ve ona bağlı bir şair olarak bilinir.

Doğa Sevgisi: Tarancı, doğayı seven bir şairdir. Şiirlerinde doğanın güzelliklerini ve insan ruhu üzerindeki etkisini anlatır.

Felsefi Düşünceler: Tarancı, şiirlerinde varoluş, ölüm, yaşam gibi felsefi konulara da değinir.

Mizah: Tarancı, şiirlerinde mizahı da ustaca kullanmıştır. Ciddi konuları bile mizahla ele alarak şiirlerine farklı bir boyut katmıştır.

Toplumsal Eleştiri: Tarancı, şiirlerinde bazı toplumsal sorunlara da değinmiştir. Yoksulluk, eşitsizlik gibi konularda eleştirilerde bulunmuştur.

TARANCI'NIN TÜRK EDEBİYATINA KATKILARI...

Cahit Sıtkı Tarancı, Türk şiirine yeni bir soluk getirmiştir.

Şiirlerinde sade bir dil kullanarak şiirleri geniş kitlelere ulaştırmıştır.

Cahit Sıtkı Tarancı, Türk şiirine duygusal derinlik katmıştır.

Mizahı şiire ustaca dahil etmiştir.

Kaynak: Şule GÜRKAN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.