Hava Durumu

Türkiye'de hangi bilgisayarlar üretiliyor?

Türkiye'de üretilen bilgisayarlar, yerli ve yabancı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Peki Türkiye'de üretilen yerli bilgisayar markaları hangileridir? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2023 15:03
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2023 15:03
Kaynak: Ali Kamur
Türkiye'de hangi bilgisayarlar üretiliyor?

Yerli bilgisayarlar, tamamen Türk mühendisleri ve işçileri tarafından tasarlanıp üretilen bilgisayarlardır. Türkiye'de üretilen yerli bilgisayarların başlıca markaları şunlardır:

Casper 

Monster

Game Garaj

Yabancı bilgisayarlar, yurt dışında tasarlanıp üretilen ancak Türkiye'de montajlanan bilgisayarlardır. Türkiye'de üretilen yabancı bilgisayarların başlıca markaları şunlardır:

HP 

Dell

Lenovo

Asus

Türkiye'de üretilen bilgisayarların ihracatı, her geçen yıl artmaktadır. 2022 yılında Türkiye'den ihraç edilen bilgisayarların değeri 1,5 milyar doları aşmıştır.

Casper, Türkiye'de bilgisayar üretiminde lider konumdadır. Casper, Nirvana, Via ve Excalibur markaları altında bilgisayarlar üretmektedir. Casper'in üretim tesisleri, İstanbul ve Bursa'da bulunmaktadır.

Monster, Türkiye'nin en büyük yerli oyun bilgisayarı üreticilerinden biridir. Monster, Abra, Tulpar ve Semruk markaları altında oyun bilgisayarları üretmektedir. Monster'ın üretim tesisleri, İstanbul'da bulunmaktadır.

Game Garaj, Türkiye'nin en yeni yerli bilgisayar üreticilerinden biridir. Game Garaj, oyun bilgisayarları ve masaüstü bilgisayarlar üretmektedir. Game Garaj'ın üretim tesisleri, İstanbul'da bulunmaktadır.

Türkiye'de bilgisayar üretiminin artması, ülke ekonomisi için önemli bir katkı sağlamaktadır. Bilgisayar üretimi, istihdam yaratmakta, ihracatı artırmakta ve katma değer sağlamaktadır.

Türkiye'de üretilen bilgisayarların başlıca özellikleri şunlardır:

Yerli bilgisayarlar, yerli teknolojinin gelişmesine katkı sağlamaktadır.Yerli bilgisayarlar, dışa bağımlılığı azaltmaktadır.Yerli bilgisayarlar, rekabeti artırmaktadır.Yerli bilgisayarlar, fiyat avantajı sağlamaktadır.

Türkiye'de üretilen bilgisayarların geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için devlet tarafından çeşitli teşvikler sağlanmaktadır.

Kaynak: Ali Kamur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.