Hava Durumu

Dünyada kaç tane okyanus var?

"Dünyada kaç tane okyanus var?' sorusu merak edilerek araştırılıyor. Peki Dünyada kaç tane okyanus var? 5 okyanus hangisi? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2023 13:48
Haber Güncellenme Tarihi: 20.11.2023 14:04
Kaynak: Funda BAŞ
Dünyada kaç tane okyanus var?

2023 yılı itibarıyla, dünyada 5 tane okyanus bulunmaktadır:

Atlantik Okyanusu

Hint Okyanusu

Arktik Okyanusu

Pasifik Okyanusu

Güney Okyanusu

Güney Okyanusu, uzun süredir tartışma konusu olan ve bazı bilim insanları tarafından okyanus olarak kabul edilmeyen bir su kütlesidir. Ancak, 2017 yılında Uluslararası Hidrografik Örgütü (IHO), Güney Okyanusu'nu dünyanın beşinci okyanusu olarak kabul etmiştir.

Güney Okyanusu, Antarktika'nın etrafını çevreleyen bir su kütlesidir. Dünyanın en küçük okyanusudur ve toplam alanı yaklaşık 20 milyon kilometrekaredir.

Diğer dört okyanus ise şu şekildedir:

Atlantik Okyanusu, Afrika, Amerika ve Avrupa kıtalarının arasında yer alan bir okyanustur. Dünyanın en büyük ikinci okyanusudur ve toplam alanı yaklaşık 106 milyon kilometrekaredir.

Hint Okyanusu, Asya, Afrika ve Avustralya kıtalarının arasında yer alan bir okyanustur. Dünyanın en büyük üçüncü okyanusudur ve toplam alanı yaklaşık 73 milyon kilometrekaredir.

Arktik Okyanusu, Kuzey Kutbu'nda yer alan bir okyanustur. Dünyanın en küçük ikinci okyanusudur ve toplam alanı yaklaşık 14 milyon kilometrekaredir

.Pasifik Okyanusu, Asya, Amerika ve Avustralya kıtalarının arasında yer alan bir okyanustur. Dünyanın en büyük okyanusudur ve toplam alanı yaklaşık 165 milyon kilometrekaredir.

Kaynak: Funda BAŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.