Hava Durumu

Taksiciler alınması gereken tedbirleri anlattı: Cezalar caydırıcı değil!

Bursa’nın Mudanya ilçesinde geçtiğimiz günlerde meydana gelen olayda, taksici Yunus Emre Yüksel, aracına aldığı müşterisi tarafından önce bıçaklanmış ardından gasp edilmişti. Olayın ardından Bursa’daki taksiciler tek ses olarak, cezaların caydırıcı olması gerektiğini dile getirirken alınacak tedbirlerden de bahsetti.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 15:46
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 16:29
Kaynak: Sümeyye Kayaaltı Bayraktar
Taksiciler alınması gereken tedbirleri anlattı: Cezalar caydırıcı değil!

Bursa’nın Mudanya ilçesinde geçtiğimiz günlerde meydana gelen olayda, taksicilik yapan 35 yaşındaki Yunus Emre Yüksel, müşterisi olan 19 yaşındaki Talha S. tarafından önce 20 bıçak darbesiyle yaralanmış ardından ölüme terk edilerek gasp edilmişti. Hastaneye kaldırılan taksici Yüksel’in hayati tehlikeyi atlattığı öğrenilirken, saldırgan ise tutuklandı. İnfiale neden olan olay, akıllara İzmir’deki taksici cinayeti getirmişti.  Ekmek parası için gece gündüz çalışan taksiciler de, yaşanan vahim hadiselerin ardından yetkililerden önlem alınması çağrısında bulundu. 

Taksiciler alınması gereken tedbirleri anlattı: Cezalar caydırıcı değil! - Bursa Hayat Gazetesi-2

Bursa’da yaklaşık 300 kişilik ekip ve 77 araçla hizmet veren Terminal Taksi Durağı Başkanı Mustafa Akın konuya ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada, müşteri aldıkları zaman, çoğu arkadaşının can güvenliliğinin tehlike altına girdiğini belirterek, cezaların caydırıcılığının bu tarz olayların yaşanmasının önüne geçebileceğini söyledi. 

“ARAÇLARIMIZ GÜVENLİK KABİNİ İÇİN UYGUN DEĞİL”

Niyeti kötü olan insanların kendilerini çok güzel kamufle ettiklerini söyleyen Terminal Taksi Durağı Başkanı Akın, “Araçlarımızda kamerada olsa, acil panik butonlarıda olsa bu butonlar işlevini yerine getirene kadar ne yazık ki bu tür talihsiz olaylar yaşanıyor. Güvenlik kabin sistemi için gerek şoförler odasına gerekse belediyelere olsun isteklerimizi iletiyoruz. Bununla ilgili olarak bizim Türkiye genelindeki araç yapımız herhangi bir güvenlik kabini için uygun değil. Şuan ki araç durumunda yapabileceğimiz birşey yok. İç hacmi daha büyük araçlar bizler için daha uygun. Bu güvenlik kabinleri için tek tip araca geçilmesini devletimizden temenni ediyoruz. İsteklerimiz bu yönde ilerliyor” dedi.

Taksiciler alınması gereken tedbirleri anlattı: Cezalar caydırıcı değil! - Bursa Hayat Gazetesi-3

“SİSTEM EMNİYET SİSTEMİNE BAĞLI DEĞİL”

Panik butonlarının şoförler odasının 7/24 haber merkezinde çalışan kişilerin sistemine bağlı olduğunu açıklayan Mustafa Akın, “Herhangi bir olayda bu butona bastığınız zaman direkt sizinle irtibata geçiliyor. Sistem emniyet sistemine bağlı değil. Emniyet, şoförler odasının ihbarı ile harekete geçiyor. Bazen bu çağrılar asılsız olabiliyor. Arkadaşlarımızın eli yanlışlıkla çarpmış olabiliyor. Bunun için çağrılar direkt emniyete değil şoförler odasına bağlı” ifadelerini kullandı. 

Açıklamasının devamında kendi imkanlarıyla kurdukları sistemden bahseden Akın, taksiye müşteri aldıklarında olaylara 3-0 mağlup başladıklarını dile getirerek, araç içerisinde hareketlerinin kısıtlı olduklarından bahsetti. Düz yolda seyir halinde giderken karşı taraftan bir müdahale geldiğinde “Bu müdahale esnasında zaten birşey yapmamız imkansız” dedi.

Taksiciler alınması gereken tedbirleri anlattı: Cezalar caydırıcı değil! - Bursa Hayat Gazetesi-4

GÖRÜNTÜLER KAYIT ALTINDA

Mustafa Akın, araç içerisinde kamera uygulaması yürürlüğünün 6’ncı aya ertelendiğini, 2023 Ekim ayında bu sistemi ilk olarak kendilerinin Bursa’ya getirdiklerini açıklayarak, “Araçlarımıza bu uygulamayı dahil ettik. Araca binen inen kim varsa görüntülü ve ses kayıt sistemiyle kayıt altına alıyoruz. Bu bizi bir nebze rahatlatıyor. Görüntüler 21 gün kayıt altında tutuluyor. Bizimle birlikte hatırımızın geçtiği arkadaşlarımıza da bu sistemi tavsiye ettik. Şuan Bursa’da 300 araçta ve sayılı duraklarda bu sistem kullanılıyor” dedi.

Taksiciler alınması gereken tedbirleri anlattı: Cezalar caydırıcı değil! - Bursa Hayat Gazetesi-5

“YARGILANMASI EN KOLAY MESLEK DALI BİZİZ”

Akın konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

“Halkımızda taksilere karşı anlamsız bir önyargı var. Bugün takside çalışan herkes evine ekmek götürmek ya da dürüst bir şekilde çocuğuna helal lokma yedirmek için uğraşıyor. Baktığınız zaman yargılanması ve iftira atılması en kolay meslek dalı biziz. Bizim arçalarımızda koltuk arkası yolcu navigasyonlarımız dahi var. Nereye gideceğiniz yazıldığı anda ekranlara düşer. Oradaki ekrandan biz takip ederiz. Bursa’da çok olmasada dışarıdan gelen vatandaşlar bize ön yargı ile yaklaşıyor. Biz bu ön yargıyı kırmak istiyoruz.”

Bursa’da taksi sayısının günden güne arttığını belirten Akın, “D plakalar T plakaya çevriliyor. Ancak yağmurlu, karlı havalar ve belirli saatlerde mevcut sayımızın 2 katı kadar taksi de olsa bazen talebe yetişemeyebiliyoruz. Vatandaş telefon edildiği gibi taksi gelsin istiyor. Taksinin 5-7 dakika geciktiği zaman bazı sorunlarla karşılaşabiliyoruz” açıklamasında bulundu.

Taksiciler alınması gereken tedbirleri anlattı: Cezalar caydırıcı değil! - Bursa Hayat Gazetesi-6

“ŞİKAYET ETTİĞİMİZ KİŞİLER BİZDEN ÖNCE İFADE VERİP ÇIKIYOR”

Cezaların caydırıcılığının bu tarz olayların yaşanmasının önüne geçebileceğini açıklayan Akın ve taksici esnafı en büyük sıkıntılarının “yangın” diye tabir ettikleri olayla karşılaşmaları olduğunu söyledi. (Yangın diye tabir edilen olay, müşterinin parayı vermeden kaçma girişiminde bulunması) 

Son 2 yılda bu tarz olayların sıklığının arttığından şikayet eden taksiciler bazı müşterilerin, “şu apartmana kadar gidip geliyorum”, “yanımda nakit yok”, “kredi kartımın limiti yeterli değil” diyerek şahsi ve değerli eşyalarını bırakmayı teklif ettiklerini daha sonra ise kolluk kuvvetleri ile gelerek takscilerin kendilerini gasp ettiklerini söylüyorlar. Taksiciler, bu durumda bu tarz işleri yapan kişilerin çoğu zaman başarı olduklarını belirtiyor.

Taksiciler alınması gereken tedbirleri anlattı: Cezalar caydırıcı değil! - Bursa Hayat Gazetesi-7

“SIKINTI ÇIKARACAĞINI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ TİPLERİ ALMIYORUZ”

Gece çalışanlar için bu mesleğin daha riskli olduğunu belirten çalışanlar, mesleklerinin verdiği tecrübe ile kendilerine sıkıntı çıkarabileceklerini düşündükleri kişileri taksilerine almamayı tercih ediyor. Bu tarz olaylarda çoğu zaman yüzde 100 haklı olduklarını dile getiren taksiciler, “Biz, birini gerçekten götürmek istemiyorsak, bir sebebi vardır” dedi. Mustafa Akın da, Bursa’da bin 300’e yakın taksicinin çalıştığını belirterek, “10 metre ileri gideceğim deseniz kimse ben sizi almıyorum diyemez” diye konuştu.

Taksiciler alınması gereken tedbirleri anlattı: Cezalar caydırıcı değil! - Bursa Hayat Gazetesi-8

“İHLAL YAPAN ARAÇLARDAKİ YOLCULAR SIKINTILI OLABİLİR”

Bir diğer konuya daha değinen Akın, “Emniyet güçleri üzerlerine düşen herşeyi yapıyorlar teşekkür ediyoruz. Bizim tek bir ricamız var. Bir taksi çevirmede şerit ihlali yapıyorsa, selektör yapıp size doğru geliyorsa mutlaka o araçtaki müşteride bir sıkıntı vardır. Ekiplerin bu aracı durdurmalarını rica ediyoruz. Suçluluktan değil riskten dolayı bu davranışların sergilendiğini bilmelerini isteriz.”

“ADALET DEĞİŞMEDİĞİ SÜRECE BU İŞİN SONU GELMEZ”

Terminal Taksi Durağı’nda çalışanlar ise son yaşanan hadiseyi şöyle değerlendirdi:

“Bu tip insanları eğitemezsiniz. Adalet keskin kılıcını çekecek bu hususta kim hata yapıyorsa boynu kıldan ince olacak.Gerekiyorsa içerden çıkarılmayacak. Bu tip insanlar uyuşturucu kullanıyor. Ben yakalanırım, içeri girerim dertleri ve korkuları yok. Bizim ona birşey yapıp başımızın belaya gireceklerini çok iyi biliyorlar. Panik butonları her takside mevcut. Adam paramı vermiyor, emniyete götürüyorum aranması da var. Hiçbir sonuç alınmıyor.Kabin sistemi Avrupa’da bazı ülkelerde var. Türkiye’de adalet sistemi değişmediği sürece bu işlerin sonu gelmez. Ne kadar düzeltmeye çalışırsan burası Türkiye. Bizim insanımız farklı yaklaşıyor. Kimi “Allah razı olsun” kimi “Allah belanı versin” diyor. Kimi ise size dolandırıcı gözü ile bakıyor. Eskiden de bu olaylar fazlaydı. Değişen birşey yok. Uyuşturucunun önüne geçilmediği sürece bu tarz olayları yaşamaya devam edeceğiz. Narkotik devreye girecek ve gençleri takip edecek. Genel anlamda her takcisi aynı şeyleri söyler.”

Taksiciler alınması gereken tedbirleri anlattı: Cezalar caydırıcı değil! - Bursa Hayat Gazetesi-9

“5 BİN LİRA VERSELER BİLE BU İŞİ YAPMAM”

Bursa’nın en işlek noktalarından olan Acemler'de bulunan İstasyon Taksi Durağı’nda görev yapan kabin görevlisi Bahri Özsoy da cezaların caydırıcı olmadığını ifade ederek, “Artık kimden ne tehlike geleceğini bilemiyoruz. Bazı insanların gözüne bakınca anlayabiliyoruz ne olduklarını. Taksiciler buna göre müşteri seçebiliyor artık. Ben burada kabin görevlisiyim. Günlük 5 bin lira dahi verseler bu işi yapmam ama ihtiyacı olan çalışmak zorunda” dedi.

Taksiciler alınması gereken tedbirleri anlattı: Cezalar caydırıcı değil! - Bursa Hayat Gazetesi-10

Kaynak: Sümeyye Kayaaltı Bayraktar

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.