Hava Durumu

İslam mimarisinin simgesi: Muradiye Külliyesi

Muradiye Külliyesi, Sultan II. Murad tarafından yaptırılan, Bursa'da bulunan bir külliyedir. 1425-1426 yılları arasında inşa edilmiştir.

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2023 18:21
Haber Güncellenme Tarihi: 14.11.2023 18:21
Kaynak: Funda BAŞ
İslam mimarisinin simgesi: Muradiye Külliyesi

Külliye, cami, hamam, medrese, imaret ve türbeden oluşmaktadır. Cami, Bursa'nın en önemli camilerinden biridir. Caminin mimarı, Hacı İvaz Paşa'dır. Cami, kare planlı bir yapıdır. Kubbesi, 16 pencereli ve 16 dilimlidir. Caminin iç süslemeleri, İznik çinileriyle yapılmıştır.

Hamam, külliyenin güneyinde yer almaktadır. Hamamın mimarı, Hacı İvaz Paşa'dır. Hamam, kare planlı bir yapıdır. Kubbesi, 8 pencereli ve 8 dilimlidir. Hamamın iç süslemeleri, çini ve mermerle yapılmıştır.

Medrese, külliyenin kuzeyinde yer almaktadır. Medresenin mimarı, Hacı İvaz Paşa'dır. Medrese, dört eyvanlı bir yapıdır. Medresenin iç süslemeleri, çini ve mermerle yapılmıştır.

İmaret, külliyenin doğusunda yer almaktadır. İmaretin mimarı, Hacı İvaz Paşa'dır. İmaret, dikdörtgen planlı bir yapıdır. İmaretin iç süslemeleri, çini ve mermerle yapılmıştır.

Türbe, külliyenin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Türbenin mimarı, Hacı İvaz Paşa'dır. Türbe, kare planlı bir yapıdır. Türbenin iç süslemeleri, çini ve mermerle yapılmıştır.

Muradiye Külliyesi, Osmanlı mimarisinin önemli eserlerinden biridir. Külliye, Bursa'nın en önemli turistik yerlerinden biridir.

Kaynak: Funda BAŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.