Hava Durumu

Bursa Yıldırım Camii: Osmanlı mimarisinin ilk örneklerinden biri

Bursa'nın en önemli tarihi ve kültürel yapılarından biri olan Yıldırım Camii'nin özellikleri merak ediliyor. Peki Bursa Yıldırım Camii'nin özellikleri nelerdir? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2023 15:26
Haber Güncellenme Tarihi: 28.10.2023 15:26
Kaynak: Şule GÜRKAN 
Bursa Yıldırım Camii: Osmanlı mimarisinin ilk örneklerinden biri

Bursa Yıldırım Camii, Osmanlı İmparatorluğu'nun ikinci padişahı Yıldırım Bayezid tarafından 1390-1395 yılları arasında yaptırılan bir camidir. Cami, Bursa'nın Yıldırım ilçesinde, şehrin en yüksek tepelerinden birinin üzerinde yer almaktadır.

Caminin planı, ters T planlı camilere örnek teşkil eden bir plandır. Caminin ibadet mekanı, iki yanındaki eyvanlarla birlikte üç bölümden oluşmaktadır. Orta bölümdeki kubbe, 12 metre çapında ve 18,8 metre yüksekliğindedir. Caminin son cemaat yeri, iki yanındaki ayaklarla desteklenen Bursa kemerleriyle örtülmüştür.

Caminin dış cephesi, kesme taştan yapılmıştır. Caminin giriş cephesi, iki kat boyunca yükselen ve tamamen kesme taştan yapılmış çok abidevi bir giriş kapısı ile dikkat çekmektedir. Bu kapı, Bursa'da bulunan en güzel kapılardan biridir.

Caminin iç mekanı, oldukça sade bir şekilde dekore edilmiştir. Caminin minberi, mermerden yapılmış ve oldukça zarif bir işçiliğe sahiptir. Caminin avlusunda, bir çeşme ve bir şadırvan bulunmaktadır.

Yıldırım Camii, Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden biridir. Cami, Bursa'nın en önemli tarihi ve turistik yerlerinden biridir.

Yıldırım Camii'nin özellikleri şunlardır:

Yapım tarihi: 1390-1395

Yaptıran: Yıldırım Bayezid

Yer: Bursa, Yıldırım ilçesi

Plan: Ters T planl

ıMimari: Kesme taş

Özellikler:İki yanındaki eyvanlarla birlikte üç bölümden oluşan ibadet mekanı12 metre çapında ve 18,8 metre yüksekliğindeki kubbeKesme taştan yapılmış iki kat boyunca yükselen giriş kapısıMermerden yapılmış zarif bir minberBir avlu, bir çeşme ve bir şadırvan

Yıldırım Camii, Bursa'nın en önemli tarihi ve turistik yerlerinden biridir. Cami, Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden biridir.

Kaynak: Şule GÜRKAN 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.