Hava Durumu

Bursa'nın önemli tarihi eserlerinden biri: Oruç Bey Türbesi

Bursa'nın en önemli tarihi eserlerinden biri olan Oruç Bey Türbesi, Yıldırım Beyazıt döneminde komutanlık yapan ve Osmanlı Devleti'nin Balkanlar'da yayılmasında önemli rol oynayan Oruç Bey'in mezarını barındırıyor.

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2023 14:04
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2023 14:04
Kaynak: Funda Baş
Bursa'nın önemli tarihi eserlerinden biri: Oruç Bey Türbesi

Oruç Bey, Kara Timurtaş Paşa'nın oğlu ve Lala Şahin Paşa'nın torunudur. Yıldırım Beyazıt döneminde komutanlık yapan Oruç Bey, 1422 yılında Çelebi Mehmed'in hizmetine girmiş ve 1424 yılında Bursa'da vefat etmiştir.

Oruç Bey Türbesi, Bursa'nın Hisar semtinde, Oruç Bey Caddesi üzerinde yer almaktadır. Türbe, 1424 yılında Oruç Bey'in ölümünden sonra kardeşi Mahmut Çelebi tarafından yaptırılmıştır.

Türbe, kare planlı bir yapıdır. Türbenin üzeri kubbe ile örtülüdür. Türbenin giriş kapısı, mermerden yapılmış ve üzerinde kalem işi süslemeler bulunmaktadır.

Türbenin içinde, Oruç Bey'in sandukası bulunmaktadır. Sanduka, mermerden yapılmış ve üzerinde kalem işi süslemeler bulunmaktadır.

Oruç Bey Türbesi, Bursa'nın önemli tarihi eserlerinden biridir. Türbe, Osmanlı Devleti'nin kuruluş döneminden kalma önemli bir eserdir.

Türbe, ziyaretçilere her gün açıktır.

Kaynak: Funda Baş

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.