Hava Durumu

Başkan Mustafa Işık: "AB hibelerinde zirve Gürsu’nun"

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, hazırladıkları projelerle AB fonlarından Türkiye’de en fazla hibe kazanan belediye olduklarını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 28.11.2023 16:37
Haber Güncellenme Tarihi: 28.11.2023 17:04
Kaynak: İHA
Başkan Mustafa Işık: "AB hibelerinde zirve Gürsu’nun"

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık gazetemizi ziyaret etti. Marna Grup Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Maral ve gazete yönetimimizle bir araya gelen Işık, Gürsu’nun son 20 yılda nüfusunun 5 kat arttığına dilkkat çekti. Işık, “Yoğun göç alan ilçemizde buna karşın hizmetlerde aksama değil artma yaşandı. İlçemizin en büyük meselelerinden olan istihdam konusuna belediye olarak çözüm ürettik. Kollektif Kariyer Merkezi’mizde iş arayanlarla, iş verenleri buluşturuyoruz. 2020 yılından bu yana 3 bin kişiyi belediyemiz aracılığıyla iş sahibi oldu. Bu noktada sanayicilerimize yaptığımız yardım karşılığı yine onların teklifiyle alacağımız meblağı, erzak çeki olarak alıyor ve ihtiyaç sahiplerine dağtıyoruz. Şayet 20 kişi bir fabrikaya girmişse fabrikadan 200 erzek çeki alıyoruz. Attığımız bu adım sayesinde sanayici eleman ihtiyacını çözerken, iş arayanlara da yardımda bulunuyoruz. Ayrıca ihtiyaç sahiplerine de destek oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Gürsu’nun sosyal yaşam anlamda da çağ atladığını belirten Başkan Işık, “Her mahalleye gençlik merkezleri kurduk. Merkezlerimiz sürekli faaliyette. Ayrıca ilçe merkezimize de bir tane çok amaçlı kültür merkezi kazandırdık. Buradaki kütüphanede açılış saati 08.00 kapanış saati ise yok. Son öğrenci çıkana kadar açık kalıyor. Çorba ve çay ikramımız da mevcut” dedi.

150 MİLYON EURO

Gürsu’nun gelişimi adına uluslararası fonlardan da faydalandıklarını belirten Işık, “Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi Yarışması’nda, Ericek Adrenalin Park projemiz ikinci oldu. Bunun üzerine; İspanya'nın Sevilla kentinde 95 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen dünyanın alanındaki en büyük ve en prestijli buluşması Turizm İnovasyon Zirvesi’ne Ericek Adrenalin Park projesi ile Türkiye’den yalnızca Gürsu Belediyesi davet edildi. Orada dünyadanın çeşitli yerlerinden gelen belediyeleri projemizin başarını anlattık. Yani Gürsu artık dünyada da rol model olan bir konuma geldi. Projelerimizdeki başarı sayesinde AB fonlarından Türkiye’de en fazla hibe almaya hak kazanan belediye konumuna geldik. AB fonlarından tam 150 milyon Euro gelir sağlayarak ilçemizin kalkınmasına harcadık” diye konuştu.

Başkan Işık, önümüzdeki dönem de seçilmesi durumunda, altyapısı hazırlanan hizmetlerin daha profesyonel bir şekilde ilçeye kazandırılacağını ifade etti. Kentsel dönüşümle ilgili de çalışmaların sürdüğünü ifade Işık, “Son olarak 300 dönümlük bir alan plandan geçti. Dönüşüm planımızdaki konut alanlarıyla birlikte 700 dönümlük kentsel dönüşüm alanımız var. İlçemizi her anlamda yenilemek ve geleceğe hazırlamak için çalışmalarımız sürüyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.